Všimli jste si poslední dobou, že se váš systém Windows chová zvláštně? Možná se nic neděje, ale pro jistotu byste ho mohli vyzkoušet diagnostikovat pomocí nouzového režimu. Ten systému zabraňuje načítat nejrůznější položky a určité ovladače, což pomůže s nalezením chyby.
Jak Windows spustit v nouzovém stavu?
Nejprve bychom si měli říct, jak se dá tento nouzový stav vyvolat. Pokud máte operační systém Windows 10 nebo 11, pak do vyhledávače napište příkaz „msconfig“ a potvrďte. Dostanete se do nástrojů systému Windows, kde vyberete možnost Konfigurace systému. Zvolte možnost diagnostické spuštění a po restartování vám systém Windows najede v nouzovém režimu.
Provádíme testování
V části Safe Boot uvidíte čtyři možnosti a podle toho, kterou zvolíte, se bude systém spouštět.
- Minimální – Vybráním této možnosti se spustí opravdu pouze to, co je potřeba pro nezbytné spuštění operačního systému.
- Alternativní prostředí – Tato volba vám povolí spustit nouzový režim pomocí příkazového řádku, nicméně pro tuto možnost potřebujete vědět, jak se zde orientovat, a bez znalosti kódu se moc neposunete.
- Oprava služby Active Directory – Pokud hledáte problém ve firemním prostředí, pak právě tato funkce je připravena pro vás.
- Síť – Tato možnost vám načte i síťové ovladače, můžete tak testovat nebo používat vše okolo své počítačové domácí sítě.
Pro obyčejné uživatele, kteří se snaží opravit svůj problém s počítačem, je nejvhodnější první a poslední možnost. Pokud váš problém po spuštění kteréhokoliv z těchto režimů zmizí, pak je vysoce pravděpodobné, že se jedná o softwarovou chybu, kterou je možné opravit.
Pokud počítač začal dělat problémy až v poslední době, pak je dobré si vzpomenout, co vše jste do počítače instalovali, a postupně tyto změny vrátit pryč, případně načtěte zálohu, která je pár dní stará.
Zdroj: https://www.pcmag.com/how-to/how-to-start-windows-10-in-safe-mode