Technologie mají stejné předsudky jako lidé, kteří je tvoří. Při jejich vývoji se zapomíná na transparentnost

Technologie mají stejné předsudky jako lidé, kteří je tvoří. Při jejich vývoji se zapomíná na transparentnost

Technologie v posledních letech dělají pro člověka opravdu hodně. Před pár lety se mohly jevit jako složité a bylo potřeba obrovského množství odborníků, ale jak jde čas, tak díky inteligentním algoritmům zvládají spoustu analytických řešení zcela bezchybně.

Poskytnou nám technologie všechny odpovědi?

Technologie nám ale neposkytují všechny odpovědi. Bylo zjištěno, že trpí podobnými předsudky jako lidi, a proto některé možnosti zcela vynechávají. Pravděpodobně to bude způsobeno tím, že tyto technologie byly vytvořeny lidmi a ony samy si vzaly to, co uznaly za vhodné. Může to být důsledek toho, že na vývoji nepracuje dostatečně široké spektrum lidí.

Mohlo by vás zajímat:  Optimalizace disků znovu rozhýbe líný systém. Využít lze nejen nástroje Windows

Technologie by měly projít transparentním vytvářením

Proces vytváření technologií by měl být transparentní. Tím se rozumí, že by k němu mělo přispět mnoho lidí, kteří výslednou technologii budou užívat. To znamená muži, ženy, děti, důchodci, chytří, hloupí, prostě co nejvíce rozdílných lidí, aby bylo zohledněno co nejvíce preferencí.

Zdroj obrázku: Freepik

Technologie nás spojují, ať si to chceme, nebo nechceme přiznat. Používá je téměř každý, a to bez ohledu na věk, pohlaví nebo rasu, a proto by různí lidé měli být také součástí jejich zrodu. Samozřejmě není nikde jasně dáno, že by tímto předsudky u technologií vymizely, ale pokud se to nevyzkouší, tak na to nikdy nedostaneme odpověď. Jisté je, že by to byl dobrý pokus o odstranění všech možných forem zkreslování, a ve výsledku by nám technologie mohly nabídnout mnohem širší možnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Se spolehlivým správcem hesel budou všechna data v bezpečí. Skvělé funkce nabízí i bezplatné programy

Tak nebo onak, nejdůležitější je, že si jsme tohoto problému vědomi, a to je pro začátek dostačující. Na tom, jestli se ale něco změní, se bude muset zapracovat a neměli bychom brzdit technologický pokrok jenom proto, že budeme mezi sebou bojovat s předpojatostí. Měli bychom se všichni spojit a pokusit se vybudovat to nejlepší možné pro nás všechny.

Zdroj: https://towardsdatascience.com/bias-creeps-into-technology-e221dd7eae76