Používání internetu Starlink se prodraží. Prvotní investice není malá, při provozu spotřebuje velké množství energie

Určitě víte, kdo je člověk jménem Elon Musk. Není ho třeba moc představovat, při vzpomínce jeho jména se spoustě lidem vybaví elektromobil značky Tesla nebo právě síť Starlink, o které bude řeč. Tato internetová síť je doslova lákadlem pro každého, kdo má rád rychlý internet. Opravdu je ale nutné pořizovat si tuto síť? V článku se podíváme na to, na kolik vyjde zhruba používání této sítě a kolik energie spotřebuje.

Co je to Starlink

Starlink je internetová služba, která se snaží poskytovat vysokou rychlost uživatelům, kteří se nachází na odlehlých místech. Síť Starlink se skládá z tisíce satelitů na nízké oběžné dráze Země (LEO). Divize SpaceX Elona Muska má již 12 000 satelitů nastavených pro vytvoření sítě. Momentálně je Starlink dostupný v 54 zemích s více než milionem zákazníků. Není to v žádném případě levné, ceny se pohybují okolo 110 dolarů s poplatkem instalace, která činí 599 dolarů. Jak je to se spotřebou?

Mohlo by vás zajímat:  Samsung telefon chrání všechna data uživatele. V případě odcizení citlivé údaje vymaže
Zdroj obrázku: Freepik

Spotřeba energie

Standardní router Starlink (společně s anténou a napájecími kabely) využívá průměrně 50–75 W, když je aktivní, a kolem 20 W, když je připojen k internetu bez síťové aktivity, jak uvádí Starlink Hardware. Starlink umožňuje výběr nastavení Starlink RV nebo vysoce výkonnou parabolu.

Starlink RV je k dispozici pro všechny, co chtějí používat Starlink v dopravních prostředcích (v automobilu, na lodi, v letadle atd.). Standardní RV talíře Starlink spotřebují stejné množství elektřiny bez ohledu na aktivitu. Typická parabola Starlink RV spotřebuje každý den 1 kWh, kdežto vysoce výkonná parabola 110–150 W, když je aktivní, což je vyšší rychlost než standardní a RV verze.

Mohlo by vás zajímat:  Apple přidává pro iOS 16.1 funkci čistého nabíjení. Pomáhá tak snižovat uhlíkovou stopu

Velká spotřeba energie

Ve srovnání s typickými Wi-Fi routery Starlink spotřebuje více energie. Energy Sage uvádí, že standardní Wi-Fi routery používají 5–20 W. Při nejvyšší spotřebě se běžné routery nepřibližují spotřebě energie aktivního routeru Starlink bez ohledu na typ.

Zdroj: https://www.satelliteinternet.com/providers/starlink/