Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik energie spotřebuje váš počítač? Jednoznačnou odpověď asi nijak nezískáme, ale můžeme se na tuto problematiku podívat trochu blíže a udělat si alespoň přibližnou představu.
Prvním důležitým faktorem je, kde žijeme
Průměrné náklady na elektřinu jsou po celém světě rozdílné. A je tak dost důležitá informace i to, kde žijeme. Každý stát má cenu nastavenou jinak a každý dodavatel elektřiny si rovněž účtuje cenu podle sebe. Proto si nejprve musíte zjistit, kolik je vaše průměrná cena za kWh. S tímto údajem se bude celkový odhad tvořit mnohem lépe.
Vaše komponenty
Tady si můžeme říci jednu důležitou informaci a to, že čím výkonnější počítač máte, tím vyšší nároky vaše komponenty mají. Pokud tedy máte jednoduchý počítač na práci, je dost pravděpodobné, že ušetříte i několikanásobně víc oproti výkonnému hernímu stroji.

Využití vašeho počítače
To, že máte v počítači například 800wattový zdroj, neznamená, že po celou dobu jeho spuštění odebírá maximum. Dokonce tohoto maxima dosáhne málokdy a spíše se pohybuje mnohem níž. Nemusíte se tedy obávat toho, že když si koupíte výkonnější zdroj, že se vám znásobí spotřeba. Nefunguje to tak.
Změřte si svou spotřebu
Spotřebu si můžete prakticky jednoduše sami změřit. Existuje na to spousta měřičů, díky kterým si můžete změřit jakýkoliv spotřebič, nejenom počítač. Pokud si chcete ale změřit spotřebu počítače, kvůli čemuž tady dnes jsme, pak tento měřič zapojte a nechte nějakou dobu běžet. Vyzkoušejte rovněž několik druhů zátěže a nenechávejte počítač jen tak v klidu běžet. Chovejte se jako běžně, když PC používáte.
Naměřené údaje si uložte a měření ještě párkrát zopakujte. Výsledná čísla poté zprůměrujte a jednoduše je vynásobte cenou, kterou platíte za kWh. Tím se dostanete na přibližnou částku, kterou váš počítač zhltne.
Zdroj: https://www.energuide.be/en/questions-answers/how-much-power-does-a-computer-use-and-how-much-co2-does-that-represent/54/