Správné použití klimatizace v autě zajistí komfort za jízdy

S postupujícím časem se klimatizace v automobilech stala běžnou součástí standardní výbavy, na rozdíl od minulosti, kdy byla pouze luxusním příplatkem. Tato moderní vychytávka umožňuje jak řidičům, tak i pasažérům pohodlnější cestování v horkých letních dnech. Mnoho lidí ale nemá dostatečné povědomí o správném používání klimatizace, což může vést k nepříjemným důsledkům. Existují totiž některé běžné chyby, které se mohou bolestně projevit.

Nastavování teploty: Míra rozdílu oproti venkovní teplotě

Při nastavování teploty klimatizace ve vozidle je důležité dodržovat určitá pravidla. Teplota uvnitř vozu by neměla výrazně překračovat teplotu venku. Obecně se doporučuje nastavit teplotu v automobilu maximálně o 7 stupňů nižší, než je venkovní teplota. Samozřejmě toto pravidlo závisí na dalších faktorech, jako je délka jízdy a teplotní extrémy, jako jsou tropická horka přesahující 35 stupňů Celsia. V takových případech by bylo nerozumné nastavit klimatizaci na extrémní hodnoty, například 28 stupňů.

Mohlo by vás zajímat:  Provoz elektromobilu je spojen s vysokými náklady, ne každému se investice vyplatí
Zdroj obrázku: Freepik

Rychlejší ochlazování: Správný postup po nastoupení

Často se stává, že lidé usedají do horkého vozu, zavřou dveře a okamžitě zapnou klimatizaci s cílem rychle ochladit interiér. Tento postup však není nejefektivnější. Pro dosažení rychlejšího ochlazení interiéru je lepší nejprve vyvětrat auto otevřením dveří a následně vyrazit s otevřenými okénky. Tím se vytvoří průvan, který urychlí odvádění tepla z vozu. Po několika desítkách vteřin, kdy je teplota uvnitř vozu již o něco snížená, je vhodné zapnout klimatizaci. Tímto způsobem se interiér vozu ochladí mnohem rychleji a cestující mohou brzy začít využívat příjemnější a komfortnější prostředí během jízdy.

Mohlo by vás zajímat:  Automobilky nadále snižují výkon svých vozů. Silnější motor je dostupný za příplatek

Vyhněte se teplotnímu šoku: Vypnutí klimatizace před zastavením

Chybou je vypínat klimatizaci až současně s vypnutím motoru při zastavení vozu. Pokud se rozhodnete takto postupovat, čeká vás nepříjemný teplotní šok při otevření dveří. Pokud nechcete zatěžovat svůj organismus tímto náhlým teplotním přechodem, je lepší vypnout klimatizaci před zastavením vozu. Tím se interiér postupně ohřeje a při zastavení a vystoupení z auta nebude teplotní rozdíl tak výrazný.

Zdroj: https://www.cars24.com/blog/tips-car-ac-summer/