Explozi baterie v telefonu napomáhá nevhodné používání a možné poškození

Chytré telefony se staly součástí našich každodenních životů. Jenom těžko si dokážeme představit fungovat bez nich. Samozřejmě že to jde, ale jedná se o multifunkční zařízení, na které jsme si zvykli a s jehož využitím jsou nejrůznější úkony snadnou záležitostí. Věděli jste, že li-ion baterie je náchylná k explozi?

Možný výbuch

Ačkoliv jsou smartphony považovány za bezpečná zařízení, možná exploze baterie zde přeci jen hrozí. I když je to velice nepravděpodobné, riziko tu je. Jaký scénář provází baterii od začátku až po konec exploze? Nejdříve vše začne zkratem v nabíjecím obvodu nebo jiné vnější ploše. Chemická reakce uvnitř postižené oblasti se začne zahřívat, což se projeví v postupu do další plochy uvnitř telefonu. Nahromaděné teplo způsobí uvolnění páry uvnitř elektrolytu, které roztrhne pouzdro baterie. Následuje únik hořlavé horké kapaliny, která roztaví a spálí samotný telefon. Výbuch a žár se tak můžou rozšířit dále.

Mohlo by vás zajímat:  Notebook z druhé ruky je důležité dobře prověřit
Zdroj obrázku: Freepik

Bezpečnostní funkce

Každým dnem pracují inovátoři na tom, aby zamezili těmto problémům, takže jsou zaváděny bezpečnostní prvky. Jedná se o senzory pro lepší hospodaření s teplem, vylepšené složení elektrolytu a další funkce. Elektrolyty a povlaky baterií jsou vybaveny nehořlavými materiály. Vestavěný obvod chrání před proudovými rázy. Tepelné pojistky přeruší obvod, jakmile dosáhnou teploty bezpečnostního limitu.

Situace, jež mohou způsobit požár

I když jsou baterie bezpečnější než dříve, stejně mohou nastat určité komplikace, které mohou vést právě k výše zmíněnému požáru. Mezi ně patří:

  • následky pádu a poškození baterie,
  • horké teploty a prostředí,
  • používání špatné (neoriginální) nabíječky,
  • navlhčení telefonu,
  • proražení baterie.
Mohlo by vás zajímat:  Lightning kabel je málo odolný a snadno se poškodí. Investice do kvality se vyplatí

Při spadnutí telefonu sejměte kryt a zkontrolujte baterii, zda nevykazuje známky poškození nebo neregistrujete přehřívání baterie. Nevystavujte telefon přímému slunečnímu svitu ani jej neuchovávejte v horkém prostředí. Velmi důležité je také dbát na používání vhodného příslušenství. Použitím neoriginálních nabíječek můžete poškodit baterii i samotný telefon. Nešetřete pár stovek korun na úkor fungování celého telefonu.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/tag/smartphone-batteries-explode-prevent/