Elektrická závodní auta už mají bohatou historii. Je mezi nimi i nejrychlejší vůz světa

Prodeje elektrických vozidel pomalu, ale jistě narůstají. Málokdo by si však pomyslel, že elektromobily se využívají dlouhou dobu, respektive při závodech. Velké úspěchy zaznamenaly zejména některá vozidla. O jakých bude řeč?

GM Sunraycer

V 80. letech řádil Sunraycer, který byl výsledkem spolupráce mezi GM a AeroVironment a v roce 1987 dokonce zvítězil ve World Solar Challenge (australský závod z Darwinu do Adelaide). Sunraycer tuto soutěž suverénně ovládl před Ford Sunchaser až o 620 mil. Tento model se mohl nabíjet pouze pomocí solární energie, a to dvě hodiny před závodem a po závodě. Tehdy vytvořil rekord v nejvyšší rychlosti 48,712 mil za hodinu.

Mohlo by vás zajímat:  Nabíjení elektromobilu v domácích podmínkách je spojeno s vyšším rizikem požáru

Sunraycer je skutečnou závodní legendou a jeho vliv můžeme sledovat dodnes. I když jeho vývoj se v tehdejších letech nebral moc vážně, byl jedním z nejlepších elektromobilů, než přišla Tesla.

Zdroj obrázku: Freepik

VW ID.R

ID.R je nejrychlejším elektromobilem, respektive celkově automobilem na celém světě. Vlastní rekord v nejrychlejším čase na legendárním okruhu Nürburgring Nordschleife v Německu. Mohutný ID.R stanovil rekord také na Pikes Peak. Svým designem připomíná spíše prototyp LeMan. Tento elektromobil skrývá v sobě 680 koní, což v porovnání s jinými závodními automobily nezní tak strašidelně, ale jeho zrychlení z 0 na 100 za 2 sekundy je omračující.

Mohlo by vás zajímat:  Koupi elektromobilu může stále bránit vysoká cena, nedostatečná infrastruktura a nízký dojezd

Tajima Rimac E-Runner

Rimac je známý díky svému hypercaru Nevera. Tato společnost vytvořila také závodníka pro Pikes Peak ve spolupráci s Monster Sport. Japonská závodní legenda Nobuhiro Monster Tajima spolupracovala s automobilkou Rimac. Supervýkonný vůz využívá čtyři motory, které disponují neuvěřitelnými 1 475 koňmi. V roce 2015 legendární jezdec Tajima závodil na Pikes Peak druhý, a vylepšil tak svůj rekord o 11 vteřin. Pikes Peak je extrémně nebezpečný závod, jenž se odehrává v horách s velkými změnami nadmořské výšky a úzkými lemovanými zatáčkami a s až děsivými poklesy. Tento závod je tak nebezpečný, že může stát i život jezdce, proto je tento výsledek o to více působivější.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/quickest-evs-from-0-60-mph/