Před zimou je třeba autobaterii dobít nebo vyměnit za novou

Blíží se zimní období, které neznačí vyšší nebezpečí na silničním provozu, ale také problémy spojené s autobaterii. Klasická situace…ráno se chystáte na cestu do práce, sednete do auta, zapnete zapalování a zjistíte, že baterie je vybitá. Přesně toto je noční můrou každého řidiče. Než se ale odhodlat ke koupi nové baterie, zjistěte, co mohlo stát za vybitím.

Vybitá baterie

Mezi běžné důvody vybité baterie patří:

  • dlouho odstáté auto,
  • mrazivé povětrnostní podmínky,
  • rozsvícená světla bez běžícího motoru,
  • stáří baterie.
Mohlo by vás zajímat:  Za zapnutou klimatizaci hrozí tučná pokuta. Málokdo zná malou drobnost v zákoně

Tyto příznaky jsou typické pro baterie, které jsou již nějakou dobu ve starších vozidlech. Jak je ale možné, že se setkáte s vybitou baterii u nových automobilů? Hlavním důvodem jsou novější a sofistikovanější systémy palubního počítače s funkcemi, které více zatěžují autobaterii. Tato zařízení zůstávají zapnuté, i když motor neběží. Tato skutečnost přispívá ke stálému vybíjení baterie, zejména pokud se auto delší dobu nepoužívá. Používání vozidla k nabíjení chytrých telefonů nebo notebooků rovněž napomáhá k rychlejšímu vybití.

Mohlo by vás zajímat:  Případ v San Francisku ukazuje, že autonomní vozy se autům řízeným lidmi stále nevyrovnají
Zdroj obrázku: Freepik

Signály pro dobití

Pokud je baterie mladší než 3 roky a dosud jste nezaznamenali žádné problémy, tak bude stačit pouhé dobití. Dobití provedete i prostřednictvím jiného vozidla pro nastartování vozu nebo pomocí nabíječky baterii. Jakmile přivedete auto do provozu, nechte si ji zkontrolovat technikem. Jestli důvodem byla rozsvícená světla, tak rovněž stačí pouhé dobití

Koupě nové baterie

Jestliže máte baterii starší než čtyři roky a vybije se vám, obecně se doporučuje ji nahradit za novou. Starší baterie se přirozeně s každým rokem zhoršují. I když tyto baterie stále plní svou funkci, první příznaky se začnou objevovat u špatné funkce elektroniky.

Mohlo by vás zajímat:  Při nabíjení autobaterie je zásadní dodržet všechna bezpečnostní doporučení

Pro prodloužení životnosti baterie se doporučuje používat automobil pravidelně, alespoň jednou týdně se dokopejte k tomu, abyste se někam projeli. Nenechávejte zbytečně rozsvícená světla, pokud máte vypnutý motor, stejně tak nenabíjejte jinou elektroniku, zatímco máte vypnutý motor. Pravidelně si nechte prohlížet automobil a kontrolujte i úroveň nabití akumulátoru.

Zdroj: https://www.kwik-fit.com/blog/is-your-car-battery-ready-for-winter