Správné nabíjení prodlouží životnost lithium-iontové baterie

Li-ion baterie jsou součástí téměř většiny používaných zařízení v dnešní době. Nejznámější jsou uvnitř chytrých telefonů. Jejich životnost je odvozena podle toho, jak se o zařízení, respektive baterii staráte. Jakým způsobem bychom se měli starat o baterii, abychom se vyvarovali zkrácení její životnosti nebo dokonce poškození? Li-ion baterie se skládají z kladných a záporných elektrod. Při procesu nabíjení/vybíjení odchází elektrony mimo baterii prostřednictvím elektrického proudu a ionty tak proudí z jedné elektrody na druhou.

Proces nabíjení

Když baterie dodává proud, elektrony se pohybují od anody ke katodě mimo baterii. Použití zpětného proudu umožňuje, aby se baterie dobíjela. Elektrony jsou poslány zpět k anodě a ionty lithia se znovu vkládají do katody. Tímto způsobem se obnovuje kapacita baterie. Celý tento proces se definuje jako nabíjecí cyklus. Každá baterie má svou kapacitu. Kapacita dobíjecí baterie se měří v Ah. Kapacita je ovlivněná více faktory:

  • rychlost nabíjení a vybíjení baterie se nazývá „rychlost C“,
  • úroveň napětí, která odráží úroveň nabití,
  • nabíjení, vybíjení a provozní teplota,
  • více cyklů.
Mohlo by vás zajímat:  Čísla vedle AC a AX na Wi-Fi routeru mají jednoduché vysvětlení. Reálný údaj ale nikdy neukážou

Dobrá správa hloubky vybití a maximálního nabíjecího napětí může také zvýšit počet cyklů, které bude baterie schopna provést, a tím i prodloužit životnost.

Zdroj obrázku: Freepik

Nabíjejte v pokojové teplotě

Li-ion baterie nejlépe pracuje při teplotě v rozmezí 20-25 °C. Její používání, či dokonce nabíjení při nízkých teplotách nebo naopak vysokých teplotách, má negativní dopad na její stav. Při příchodu domů v zimním období se zdržte nabíjení chytrého telefonu nebo elektrokoloběžky, dokud se nezahřejí do pokojové teploty. Stejný způsob aplikujte i při příchodu domů v tropických dnech, akorát vyčkejte, dokud zařízení nevychladnou.

Mohlo by vás zajímat:  Viry ohrožují chytré telefony stále více. Zjistěte, jestli jste se nestali obětí i vy

Držte se zásad

Když už tedy víte, jak funguje Li-ion baterie a při jaké teplotě jí nabíjet, tak se nyní přesuňme na další zásady nabíjení. Vyhněte se úplnému vybíjení baterie do nuly. Úplné vybití vyvolává nezvratné chemické reakce vedoucí ke snížení její kapacity. Nedoporučuje se ani ponechávat zařízení dlouho ve 100% stavu. Tím je na mysli především elektrokoloběžka, kterou nabijete na 100 % své kapacity a nebudete ji několik dní používat. Místo toho ji raději nabijte na maximum v den, kdy jí hodláte využít. Nejlepším způsobem nabíjení je kapacitu baterii v rozmezí 20-80 %.

Zdroj: https://www.fluxpower.com/blog/5-steps-to-maximize-lithium-ion-battery-life