Umělá inteligence je stále chytřejší. Pojí se s ní několik rizik

Jak se technologie neustále vyvíjí, vzniká také vyšší riziko nebezpečí. Vraťme se v čase o rok zpátky, kdy byl v listopadu představen ChatGPT-3. Zájem o jeho služby využívalo více než 100 milionů aktivních uživatelů měsíčně. Spotřebitelé i organizace jsou si vědomi, jak pokroky v oblasti AI dokážou změnit každý aspekt osobního života i profesních interakcí. Pokročilá aplikace hloubkového učení generuje působivé, přesvědčivé konverzace generované AI. Potenciál v této oblasti je natolik vysoký, že by jednoho dne mohl nahradit lidské úsilí a ušetřit čas. Vždyť Microsoft nebo další společnosti investovali miliardy dolarů, aby mohli urychlit vývoj AI.

Mohlo by vás zajímat:  Ochrana telefonu před viry je zásadní. Bezpečné chování a kvalitní antivirus hrozbám předejdou

Staneme se hloupými?

Přínos ChatGPT-3 byl bezesporu přínosem. Takový pokrok v rámci AI tady zatím nebyl. Nesmíme však zapomenout ani na druhou stránku zvanou „nedokonalost“. Chatbot zaznamenává a ukládá veškerou interakci, což může znamenat problém, pokud vy nebo společnost, zveřejníte důležitá data. Dalším problémem je také využití chatbota ke generování phishingových textů. Nejhorším možným scénářem je možná degenerace obyvatelstva. Přílišné spoléhání na technologie nás učiní hloupějšími, jelikož se nám zhorší kognitivní funkce. Není čas zohlednit jeho stinné stránky?

Mohlo by vás zajímat:  Windows podpoří spuštění widgetů třetích stran. Novinky se dočkáme už za pár měsíců
Zdroj obrázku: Freepik

Správné vyvážení

Umělá inteligence je super, pokud se stane našim sluhou. Neměla by se dostat do bodu, kdy budeme na ní doslova závislí. Když se dosáhne vyvážené kombinace, kdy AI nebude mít více kompetencí, jak my samotní, můžeme zůstat v klidu. Určitě by také neměla umělá inteligence nahrazovat lidskou práci. Měla by být pouze pomocníkem, prostředkem nebo nahradit člověka v nebezpečných pracovních činnostech.

Obavy jsou na místě

Demokratizace technologií umělé inteligence způsobuje, že veřejné orgány se musí aktivně podílet na regulaci jejich používání. Zatím je umělá inteligence podřízena lidem. Roste však impuls po regulaci umělé inteligence, zejména návrh EU, aby nedošlo k porušení základních lidských práv.

Zdroj: https://www.tableau.com/data-insights/ai/risks