S Windows nejsou soubory nikdy ztracené. Obnovit jde i dávno smazaná data

S Windows nejsou soubory nikdy ztracené. Obnovit jde i dávno smazaná data

Stalo se vám, že jste omylem smazali nějaký důležitý soubor, a dokonce jste vysypali koš? Pokud máte operační systém Windows 10 nebo 11, tak naštěstí nic není ztraceno. Microsoft má totiž k dispozici nástroj, který vaše data dokáže obnovit.

K obnovení smazaných souborů je k dispozici velká škála placených programů třetích stran. Nicméně proč platit za něco, co společnost Microsoft poskytuje zcela zdarma? Díky nástroji Windows File Recovery můžete mít své ztracené soubory zpět během několika málo minut. K jeho používání ale musíte být vlastníky operačního systému Windows 10 nebo novějšího. Pokud jste tedy jakýmkoliv způsobem přišli o své fotografie, dokumenty nebo videa, toto je cesta, jak je získat zpět.

Mohlo by vás zajímat:  K čemu vaše dítě každý den používá notebook a jak ho vybrat?

Dva režimy možnosti obnovy dat

Můžete si vybrat mezi dvěma režimy procesu obnovy. Původně byly tři, ale počínaje zimou roku 2021 bylo vše zjednodušeno. První možností je běžný režim, který je určen k obnově souborů, které byly smazány nedávno, a podporuje většinu disků naformátovaných za pomoci NTFS. Druhý, rozšířený režim je tady pro složitější případy a je určen k obnově dat na již naformátovaném disku, případně na disku poškozeném. Zde navíc nejsme omezeni pouze na formát NTFS, ale přibyly i FAT a exFAT.

Mohlo by vás zajímat:  Severní Korea prostřednictvím kyberútoků ukradla digitální prostředky za stovky milionů dolarů
Zdroj obrázku: Freepik

Základní použití programu

Pro začátek si musíme do počítače stáhnout a nainstalovat program Windows File Recovery. Jakmile tento nástroj zapneme, otevře se nám okno příkazového řádku a dál budeme postupovat podle příkazů. Abychom se v používání zorientovali, připravili jsme si pro vás příklad, který dále upravíte podle své potřeby:

  1. Základní příkaz, kterým se budeme dále řídit, je: winfr zdrojový disk: cílový disk:.
  2. Pokud hledáme smazaný soubor z disku C a chceme ho obnovit na disk E, pojmenujeme ho ztracenýsoubor.doc. Pak bude naše vyhledávání vypadat takto:
  3. winfr C: E: /regular /n users\<username>\documents\ztracenysoubor.doc (namísto username vyplníte své pravé uživatelské jméno).
  4. Pokud jste vše vyplnili správně, váš ztracený soubor bude nyní obnoven na disku E.
Zdroj: https://www.cleverfiles.com/howto/recover-deleted-files-windows-11.html