NASA se dokáže držet také při Zemi. Vděčíme jí za spoustu běžných produktů

NASA se dokáže držet také při Zemi. Vděčíme jí za spoustu běžných produktů

Společnost NASA je známá po celém světě a určitě ji nemusíme nikomu představovat. Díky ní se dostal člověk na Měsíc, dostali jsme na oběžnou dráhu raketoplány a jednoho dne se díky ní možná podíváme i na Mars. Věděli jste ale, že díky NASA vznikly věci, které používáme každý den? Podívejme se na některé z nich.

Telefony s foťákem

Asi jste to nevěděli, ale na počátku devadesátých let Eric Fossum vynalezl předchůdce našich dnešních mobilních fotoaparátů. NASA se v té době snažila o miniaturizaci kamer na palubách kosmických lodí. A právě Fossumův vynález se později ukázal jako ideální pro malé prostory. Pokud tedy rádi fotíte se svým telefonem, tak právě tento muž by si zasloužil vaše poděkování.

Mohlo by vás zajímat:  Hodím sluneční brýle na stůl a na ně mobilní telefon. Tenhle stojánek mi každý závidí

Umělé končetiny

NASA vynaložila obrovské množství peněz na financování a výzkum umělých končetin a právě díky tomu dnes máme velmi technicky pokročilé protetické končetiny. Tento dlouhodobý výzkum rovněž vedl k výrazným pokrokům v robotice a výzkumu materiálů.

Zdroj obrázku: Freepik

Doprava se stala bezpečnější

Za pokles dopravních nehod také můžeme poděkovat právě zde, jelikož drážkování vozovek opět přišlo od výzkumníků z NASA. Díky jejich vynálezu se zlepšilo tření pneumatik na mokrých drahách až o 300 procent a počet nehod na dálnicích, které byly způsobeny mokrou vozovkou, klesnul dokonce o 85 procent.

Mohlo by vás zajímat:  Ultrarychlé nabíjení telefonů je spojeno s několika mýty

Solární panely

Na konci osmdesátých let NASA spolupracovala se soukromým sektorem a společně si daly za úkol vytvořit zdroje energie, které budou založeny na slunci. A to se jim, jak dnes můžeme vidět, povedlo a díky jejich práci si dnes můžeme relativně levně napájet naše domovy nebo kanceláře.

Paměťová pěna

Máte polštář z paměťové pěny? Pak se vám opět dobře usíná díky dlouhodobým výzkumům této společnosti. Tento materiál byl navržen již v sedmdesátých letech pro sedačky do letadel. Postupem času se rozšířil a dnes jej můžeme najít v polštářích, matracích nebo v lidských a zvířecích protézách.

Zdroj: https://eu.usatoday.com/story/money/2019/07/08/space-race-inventions-we-use-every-day-were-created-for-space-exploration/39580591/