Patříte k lidem, co nevypínají svůj počítač? Můžete sice slyšet názory, že to je dobrý způsob, jak prodloužit jeho životnost, ale to jsou pouze kecy. Existují tedy dva typy uživatelů, jedni, co vypínají svůj počítač, a druzí, co ho nechávají zapnutý. Důvod pro každodenní vypnutí notebooku či počítače je, že je nový. Váš nový přístroj je stále v záruční lhůtě, takže jakákoliv závada lze reklamovat. Během testování se zjistilo, že procento poruchy počítače je u nových strojů vyšší, než se ustálí, ale po nějakém čase se opět začne projevovat.
Nevýhody zapnutého počítače
Životnost baterie notebooku se zkracuje po 300 nabíjecích cyklech. Když notebook vypnete, žádná baterie se nevybíjí a pomůže vám tak oddálit nabíjecí cyklus baterie. Navíc jestliže počítač zůstává běžet, bude se nadále přehřívat a ventilátor bude nadále běžet, což povede k dřívějšímu opotřebení hardwaru.
Pokud necháváte počítač zapnutý několik dní či týdnů, můžete si všimnout zpomalení, které je způsobené programy zabírajícími paměť. Restartováním nebo vypnutím zařízení přispějete k lepšímu výkonu samotného počítače, jelikož vypne zbytečně běžící procesy na pozadí.
Chraňte své soukromí a zlepšete svou produktivitu
Další výhodou vypnutí je soukromí. Nejenom při nechtěném usnutí nebo odběhnutí či prostě jen zapomenutí snížíte vypnutím přístroje riziko nechtěného vniknutí druhé osoby k vašim citlivým datům, ale eliminujete také potencionální kybernetické útoky. Tímto způsobem ochráníte svá citlivá data.
Vypnutím počítače vypnete také ostatní aplikace, otevřené karty v prohlížeči a další. I když se na první pohled zdá, že to je zbytečně přísné, opravdu tato metoda funguje, a vy se tak nebudete muset nechat rozptylovat.
Ušetříte finance
Dalším důvodem pro vypínání počítače nebo notebooku jsou finance. Spotřeba stolního počítače při osmihodinovém každodenním používání dosahuje 600 kW za rok. Spotřeba u notebooků je poloviční.
Zdroj: https://www.makeuseof.com/reasons-why-should-shut-down-computer/