Umělá inteligence je na vzestupu, pojí se s ní ale také negativa

Poslední dobou slyšíme o umělé inteligenci (IA) na každém kroku. Používá se pro generování textů, obrázků i videí na sociální sítě. Můžete přes ní dokonce psát e-maily nebo získat nápady na narozeninovou oslavu. Na první pohled se může jednat o nevinnou technologii, ale skrývá mnoho rizik pro naši společnost. Tohle je 5 rizik, na které by měl myslet každý z nás.

Zkreslení skutečnosti

Umělá inteligence není úplně dokonalá. Nesmíme zapomínat, že ji navrhli lidé. Nejen, že nemá k dispozici všechny informace na světě, ale také si realitu sama upravuje. Nyní se potýká s kritikou systém Gemini na tvorbu obrázků kvůli přepisování historie a vyřazení jedné rasy ze svého systému.

Mohlo by vás zajímat:  Během horkých dnů je třeba chránit notebook před přehřátím

Ekonomické dopady

Není žádným překvapením, že umělá inteligence může připravit hodně lidí o práci. Tím, že bude psát e-maily i další věci, může některé jedince zcela vyřadit z jejich pracovní pozice. Najednou nebude potřeba tolik lidí na práci jako dřív, což může hodně (a negativně) ovlivnit ekonomiku.

Zdroj obrázku: Freepik

Nebezpečné chyby

Tento systém se již nachází také v automobilech (Tesla) a dokonce je řídí. To může vést k velkým problémům, protože v případě chyby systému může dojít k dopravní nehodě. Technologii AI mohou také zneužít podvodníci při kyberútoku, protože najde slabiny v systémech celých států.

Mohlo by vás zajímat:  Kondici SSD disku lze zjistit pomocí speciálního programu

Málo transparentnosti

Některé systémy jsou velmi složité a jejich rozhodování nemusí být úplně správné. Veřejnost často jejich názorům a informacím nevěří, protože není jasné, odkud pochází. Lidé jsou naštěstí stále velmi skeptičtí vůči robotům, kteří by měli ovládat každé naše rozhodnutí.

Ztráta kontroly

Tohle je nejlepší možnost, jak mohou tvůrci těchto systémů šířit dezinformace. Nikdo z nás by neměl zapomínat na to, že všechny tyto technologie stvořit a navrhl člověk. Mnoho z nich má zakódované politické názory, které se nemusí shodovat s těmi vašimi. Vždy si proto dávejte pozor na informace, které vám AI nabízí.

Zdroj: https://www.simplilearn.com/advantages-and-disadvantages-of-artificial-intelligence-article