Rusko omezuje Twitter pro běžné uživatele. Reaguje tak na cenzuru ruských médií

Od soboty 26. února je v Rusku omezen Twitter pro některé uživatele. S touto informací přišla sama společnost krátkým oznámením. Rovněž uvedla, že chce být dostupnou, ale hlavně bezpečnou službou pro každého.

Den potom, co Rusko napadlo Ukrajinu, uvedla Moskva, že částečně omezuje přístup na Twitter. Obvinila jej, že zde probíhá tvrdá cenzura ruských médií. Což pravděpodobně bylo způsobeno obrovskou dezinformační kampaní, kterou se Moskva rozhodla na této sociální síti rozjet. Twitter se k tomu vyjádřil pouze větou, že se snaží jen o to, aby byla jeho služba dostupná a bezpečná pro všechny a dále tak na obvinění z Moskvy nereagovala.

Omezení rychlosti Twitteru pro ruské občany

Služba Netblocks, která se zabývá sledováním blokování na internetu, oznámila, že Twitter byl v Rusku omezen na přední sítě. Reportér z Moskvy uvedl, že stránka je pomalá a má velký problém s odesíláním a přijímáním tweetů. S tímto problémem se setkala snad většina uživatelů v Rusku a kdo ví, jak dlouho tato omezení ještě budou přetrvávat. Pravděpodobně si ještě pár dní počkají, protože situace na Ukrajině se jen tak sama od sebe neuklidní.

Mohlo by vás zajímat:  Facebook čelí dlouhodobě kritice, data uživatelů ale sbírá dál. Sleduje nás doslova na každém kroku
Zdroj obrázku: Freepik

Rusko se snaží o kontrolu a cenzuru internetu

Rusko se snaží mít na internetu co největší kontrolu a uplatňuje přísnou kontrolu. Chce, aby bylo vidět pouze to, co schvaluje vedení v Moskvě, a všechno, co se nehodí, cenzuruje. Proto se Rusko již roky snaží blokovat nebo omezovat sociální sítě, které prý ohrožují svobodu jedinců a projevu. A proto vždy, když je něco jinak, než si přejí v Moskvě, nastává tvrdá cenzura, a pokud ani to nepomůže, pak úplné omezení přístupu na danou stránku pro ruské občany.

Není to poprvé, co Moskva nechala zpomalit rychlost Twitteru. Stalo se to již před rokem, kdy Twitter obvinila, že neodstraňuje nelegální a nevhodný obsah.

Zdroj: https://www.reuters.com/technology/twitter-says-its-site-is-being-restricted-russia-2022-02-26/, https://www.bbc.com/news/technology-60533083