Rusko zlegalizovalo držení kryptoměn. Jejich používání má však přísné podmínky

Ruská vláda se dohodla s centrální bankou o legálním držení kryptoměn v zemi. Do této dohody totiž bylo v Rusku zakázáno vlastnit jakoukoliv kryptoměnu a porušení bylo tvrdě pokutováno.

Před několika týdny se po dlouhém jednání dohodla centrální banka s vládou na tom, že kryptoměny budou uznány jako forma platidla v zemi. Dohoda se navíc týká nejen bitcoinu, jak to na začátku vypadalo, ale i ostatních digitálních aktiv. Je to rozhodně významný obrat, jelikož ještě donedávna se zdálo, že platba kryptoměnami by byla v Rusku utopie. Navíc byly zakázány jakékoliv manipulace s kryptoměnami nebo jejich držení.

Povolení kryptoměn, ale jen s plnou identifikací

Několik měsíců po plošném zákazu kryptoměn tedy přišla otočka a najednou se zdá, že toto odvětví nepředstavuje tak velkou hrozbu pro finanční stabilitu, jak se podle vlády zdálo. Platby těmito měnami jsou tedy povoleny, ale pouze v právním sektoru. Navíc člověk, který s nimi bude platit, musí být plně identifikován buďto za pomoci bankovního systému, nebo za pomoci zprostředkovatelů, kteří budou mít licenci k tomuto účelu.

Mohlo by vás zajímat:  Společnost Meta čelí v Texasu žalobě kvůli shromažďování biometrických dat o uživatelích
Zdroj obrázku: Freepik

Několik podmínek k používání kryptoměn v Rusku

Plná identifikace není jedinou podmínkou. Pokud budete chtít zaplatit vyšší obnos pomocí kryptoměn (jedná se prozatím o částku 600 000 rublů), tento převod je nutné nahlásit. Jestliže tak neučiníte, bude tato transakce vedena jako trestný čin. Systém pokut je také velmi důkladně propracován. Pokutován bude nejen ten, kdo nelegální převod kryptoměn provede, ale také ten, který je přijme.

Dle všeho byl tento problém s kryptoměnami v Rusku znovu projednáván z důvodu vznikající nové šedé ekonomiky. A jak je všem jistě jasné, vláda s ruskou centrální bankou zvolily cestu menšího zla. Je lepší mít nad digitálními měnami alespoň nějaký dohled než vůbec žádný.

Zdroj: https://cointelegraph.com/news/russian-gov-t-and-central-bank-agree-to-treat-bitcoin-as-currency