S podvodnými maily se roztrhl pytel. Nebuďte další obětí, zaměřte se na typické znaky

Podvodníci jsou všude a jejich metody jsou čím dál tím více přesvědčivější. Čekají pouze na vaši chybu a naivitu, proto když vám přijde jakýkoliv pochybný e-mail, buďte na pozoru. Pojďme se podívat na nejčastější příznaky toho, že se jedná o podvodný e-mail.

Podezřelé znaky

První, co by vás mělo varovat, je samotná e-mailová adresa odesílatele. Samotné jméno si může každý libovolně určit, takže není problém mít stejný název společnosti, která existuje, nebo jméno nějaké osoby. Každopádně e-mailová adresa a odkaz patří svému původnímu majiteli, takže pokud nejsou oficiální, jedná se o podvrh. Většinou v těchto adresách či odkazech bývají nahrazena původní písmena jinými nebo znaky.

Mohlo by vás zajímat:  Nabíjení chytrých hodinek může rozhodnout o všem. Baterii dokáže prodloužit život nebo ji zničit

Dalším bodem by měla být samotná gramatika psaného textu. Tím nechceme říct, že text musí být stoprocentně bezchybný, ale měli byste být schopní rozlišit text, který má hlavu a patu, od textu, jenž vypadá jako přeložený Google překladačem.

Zdroj obrázku: Freepik

Falešné výhry a přílohy

V těchto mailech můžete narazit na nesmyslné nabídky, jako jsou produkty, které vám dodají „superschopnosti“ během pár dní za nízkou cenu. Nebo můžete narazit na výherní e-mail, kde vám chybí pouze potvrdit poslední krok v podobě menšího poplatku. Všimněte si také toho, jak tito podvodníci tlačí na pilu.

Mohlo by vás zajímat:  Nahrávání souborů na iCloud může být mnohem rychlejší. Stačí provést několik jednoduchých kroků

Pamatujte, že žádná banka ani e-shop po vás nebudou chtít posílat soukromé údaje e-mailem. Stejně tak neotevírejte žádné přílohy ve formátu .exe, .scr, .zip u těchto pofiderních e-mailů, pravé instituce řeší vše na svých stránkách.

Co dělat, když shledám e-mail podvodným?

Tak to už je na vás, můžete nereagovat a tyto zprávy mazat nebo blokovat odesílatele. Můžete ale také tyto e-‍maily včetně odesílatelů nahlásit jako phishing nebo spam a ochránit tak ostatní uživatele. Například Gmail nabízí možnost „oznámit jako phishing“. Pokud byste naletěli na podvod, okamžitě začněte řešit problém.

Zdroj: https://cofense.com/knowledge-center/how-to-spot-phishing/