Podvodníci jsou stále vynalézavější. Naletět jim je snadné, nezastaví se před ničím

Podvodníci jsou stále vynalézavější. Naletět jim je snadné, nezastaví se před ničím

V poslední době se opět objevují podvodné hovory a SMS. Podvodníci se vydávají většinou za pracovníky bank nebo policii a varují klienty před napadením jejich účtu. Pod touto záminkou se snaží získat přístup k účtu nebo oběť přinutí převést peníze na jiný „bezpečný“ účet. Takto probíhá telefonní hovor, ve formě SMS nabádají klienty ke stáhnutí podvodných aplikací.

Takové jednání se nazývá vishing neboli podvodné obvolávání. Nejdříve se podvodník představí jako pracovník banky, který se snaží přemluvit potencionální oběť poslat peníze na jiný účet. Často poté volá ještě další podvodník vydávající se za policistu. Vishing případů je daleko více, například úřad pro kybernetickou bezpečnost varuje před podvodníky vydávající se za zaměstnance firmy Microsoft. Operátor mluví anglicky, většinou s přízvukem, a snaží se oběť přesvědčit, aby pachateli umožnila použít její počítač a získat tak citlivá data.

Mohlo by vás zajímat:  Během horkých dnů je třeba chránit notebook před přehřátím

Pachatelé jsou čím dál tím více důvěryhodnější

Pachatelé nabírají na důvěryhodnosti i kvůli spoofingu. Spoofing umožní napodobit telefonní čísla bank nebo čísla pod správou české policie. Podvodníci jsou tak vynalézaví, že dokážou poslat oběti dokumenty podobné bankovním či policejním spisům. Nebojí se posílat ani fiktivní vizitky s identitou pracovníka banky, za kterého se vydávají. Policie zatím zaznamenala okolo 600 případů s potencionální škodou přesahující desítky milion korun, podvodníkům hrozí až osm let vězení.

Zdroj obrázku: Freepik

„Banky nikdy nepožadují po svých klientech, aby prováděli jakékoliv převody nebo výběry kvůli bezpečnosti, stejně jako domáhání se vzdáleného přístupu do počítače“, tvrdí mluvčí policejního prezidia Jakub Vinčálek. Nejlepší volbou je si zaznamenat podezřelé volající a vůbec s nimi nekomunikovat. Mohli jste v poslední době také zaregistrovat cizí volající čísla, na ty vůbec nereagujte ani nevolejte zpět, jinak budete platit velké částky za mezinárodní hovor.

Mohlo by vás zajímat:  Životnost baterie AirPods lze prodloužit správným zacházením a vhodným nabíjením

Pozor na malware FluBot

Kromě podvodných telefonátů se šíří Českem i podvodné SMS a MMS zprávy s fiktivními hlasovými zprávy, kterými vybízí k nainstalování aplikace. Jedná se o malware FluBot a po nainstalování bude rozesílat stejné zprávy ostatním kontaktům. Uživatelům určitě doporučujeme

  • neinstalovat žádné neověřené aplikace,
  • dávat si pozor na fiktivní čísla vydávající se za Českou poštu nebo mobilního operátora,
  • celkově být ve střehu a informovat se o dění v dané problematice.
Zdroj: https://www.security-insider.de/was-ist-ein-vishing-a-991470/