Robotický vysavač láká na dokonalý úklid bez práce, realita může nepříjemně překvapit

Robotický vysavač láká na dokonalý úklid bez práce, realita může nepříjemně překvapit

Čisto a bez práce? To je důvod, kvůli kterému si mnozí pořizují robota, tedy konkrétně robotický vysavač. Věří, že s jeho pomocí se domácnost udrží čistá, bez prachu a alergenů, k tomu zcela bez nutnosti přiložit ruku k dílu. Před nákupem tohoto přístroje je vhodné se blíže s robotickými vysavači seznámit, rozhodně neplatí, že jsou stejně výkonné jako tyčové nebo takzvané mokré přístroje, které jsou schopné odstranit i sebemenší smítka a roztoče, a poperou se i se srstí domácích mazlíčků. Na co ještě myslet před nákupem robotického vysavače?

Baterie jako problém číslo jedna

Na co se zaměřit při výběru robotického vysavače? Jednoznačně na výkon baterie, protože ta je klíčová pro celý proces úklidu. Většina modelů se však dodává s baterií s malou kapacitou, nezvládnou tak ani dokončit očistu jedné místnosti, nabíjení navíc zabere asi dvě hodiny. Z tohoto důvodu je vhodné vybírat modely s dostatečnou kapacitou akumulátoru, případně pořídit náhradní baterie, což může být poměrně finančně náročné.

Mohlo by vás zajímat:  Dobře se obléknout do letadla může přinést nečekané benefity. Na vzhledu občas záleží

Více preciznosti by neuškodilo

Samozřejmě je lepší nějaký úklid než žádný, to je bezesporu pravda, ale je nutné počítat s tím, že robotický vysavač neuklízí zcela efektivně a dokonale, jako tomu je při běžném vysávání. Roboti se nadto nedostanou do rohů, různých koutů nebo pod nábytek. Kromě toho často neuklidí větší znečištění a nedokážou odstranit mokré skvrny, s tím je nutné počítat a úklid po práci robota ještě dokončit.

Zdroj obrázku: Freepik

Úklid v noci? Ani náhodou!

Zákazníci, kteří touží po robotickém vysavači, mají často mylné představy o jeho fungování. Jednak jsou tyto vysavače o poznání pomalejší, proto stejnou práci dělají asi tak třikrát déle. Neplatí ani představa, že by je bylo možné pouštět v noci, protože jsou sice méně hlučné, přesto vykazují hlučnost mezi 55 a 80 dB, což rozhodně neumožňuje uklízení v době, kdy dům spí.

Mohlo by vás zajímat:  Nenaleťte při online nakupování. Podvodníci jsou stále protřelejší, typické znaky je ale prozradí

Nedostatečný zásobník na nečistoty

Další věc, kterou je nutné vzít v potaz, je velikost zásobníku. Vzhledem k celkovému vzhledu přístroje je jasné, že zásobník na prach je poměrně malý. Většina modelů má nádobku o objemu od 300 do 800 mililitrů, proto se musí obden vyprazdňovat. V bytech nebo domech s domácími mazlíčky nebo na kobercových plochách je pak nutné čistit nádobku každodenně mezi dobíjením.

Zdroj: https://www.nytimes.com/wirecutter/blog/dog-poop-dirty-rugs-and-other-disappointing-truths-about-robot-vacuums/