Dezinformace může šířit každý a současná doba tomu nahrává. Kam až to může zajít ukázal příběh jednoho prezidenta

Dezinformace může šířit každý a současná doba tomu nahrává. Kam až to může zajít ukázal příběh jednoho prezidenta

Dezinformace jsou všude kolem nás a rozeznat je není vždy jednoduché. A nemusí se týkat jenom těch nejpopulárnějších témat, jako je v současné době covid. Své o tom ví gabonský prezident. Tento muž stojící v čele Gabonské republiky také patřil mezi osoby, které se staly terčem dezinformační kampaně. I když částečně si za ni může přece jenom sám, protože dlouhodobé mlžení a možné vyřčení nepravd je tou nejlepší živnou půdou pro dezinformační scénu. Mluvilo se třeba o jeho nemoci, léčbě, ale dokonce i smrti.

Aby uklidnil situaci, měl na Nový rok 2019 projev

Sám se ale skoro dostal do pasti. Na Nový rok 2019 tak přednesl projev, do kterého se natolik zamotal, že vůbec neměl situaci pod kontrolou. Po zemi se pak rychle rozšířily informace, že ten, kdo mluvil, vůbec nebyl prezident, ale že se jednalo o herce nebo dokonce ministra. Podoba pak měla být upravena digitálně, aby člověk připomínal prezidenta. Navíc dnes již najdete programy, které zvládne ovládnout každý.

Mohlo by vás zajímat:  Otec Luboš: Prodej synova mobilního telefonu byl horor. Nakonec skončil v šuplíku, protože domluva se zájemci byla nemožná

Změní obličej člověka, dokonce mu může i upravit hlas. Byl to tedy při novoročním projevu prezident nebo nikoli? Síla této dezinformace se stala velkou lavinou, podle lidí byl prezidentův projev jasnou známkou toho, že již nemá zemi ve své moci, ale řídí ji někdo jiní. Armáda se pokusila o státní převrat, který ale nebyl úspěšný. K dosažení toho, aby lidé věřili fámám, stačí velmi málo.

Nástroje pro různé úpravy jsou dostupné pro každého

Skoro každý člověk se dá ovlivnit spoustou věcí. Proto není problém lidí nalákat na různé slevové akce nebo cenové nabídky, které jsou „jedinečné“. Také lidé se pomohou v různých programech upravit a vydávat se za někoho jiného. V politice se ale tento trik moc často nepoužívá. V roce 2020 ukradli zločinci v Číně 76 milionů dolarů. Zločinci pak také využili technologie, aby změnili hlas prezidenta ve Spojených arabských emirátech.

Mohlo by vás zajímat:  Syntetická biologie slibuje velké pokroky v oblasti medicíny

„Oblíbeným“ produktem jsou tak padělané pornofilmy, které mohou mnoha lidem nadělat hromady problémů. Je pak velmi těžké dokázat, že na snímcích nebo videích opravdu nejste vy. Masové šíření nejen dezinformací je dnes rozjeté ve velkém a dá se praktikovat vlastně na čemkoliv. Dnes už ale existují kampaně, které upozorňují na podvodné emaily nebo videa. Na internetu je nutné být obezřetný.

Zdroj: https://www.motherjones.com/politics/2019/03/deepfake-gabon-ali-bongo/, https://en.wikipedia.org/wiki/Disinformation