Videa na telefonu se mohou vyrovnat těm profesionálním. Celkový dojem zkazí i maličkosti

Videa na telefonu se mohou vyrovnat těm profesionálním. Celkový dojem zkazí i maličkosti

Víte, na čem nejvíce záleží, když se budete snažit natočit video na svém chytrém telefonu? Není to o tom, mít pouze nejlepší telefon, stačí použít iPhone nebo Samsung Galaxy. Není to ani o naučení se dokonalé natáčecí technice. Nejvíce zkrátka záleží na vyhnutí se běžným chybám během natáčení. Právě tyto chyby stojí za tím, že vaše videa stojí za nic. O jaké se jedná?

Dávejte si pozor na automatickou expozici

Automatická expozice pomáhá fotoaparátu, aby mohl automaticky vyvážit světlo. Díky tomu lze rozpoznat celou scénu a zachytit lepší detaily. Na druhou stranu ale může navýšit ISO nahoru, což je špatná zpráva, jelikož může dojít k přeexpozici. Ta může mít za následek zamlžení rámů daného objektu. Doporučujeme vypnout automatickou expozici a nastavit zámek na AE/AF, objekt tak bude vypadat mnohem více vystředěný a jasnější. Jak vypnout automatickou expozici?

  • iPhone – klikněte na displej a vyčkejte, dokud se neobjeví „AE/AF vypnuto“.
  • Android – funkci najdete v režimu Pro.
  • Po vypnutí AE můžete posouvat stupnicí dolů nebo nahoru podle toho, jak budete chtít.
Mohlo by vás zajímat:  Zrychlit Windows 10 lze několika kroky. Upravit jde nastavení baterie i spouštění programů
Zdroj obrázku: Freepik

Nedostatek světla

Určitě jste se už někdy ocitli v situaci, kdy jste se chystali něco natočit pod určitým úhlem, ale rám byl příliš tmavý. Zvýšili jste ISO, ale „odměnou“ vám za to byl viditelný šum. Co děláte špatně? Odpověď je jednoduchá, mějte v záloze světelný zdroj, nejlépe přenosný. Pomůže vám k získání dokonalých záběrů, aniž byste řešili problém se šumem nebo tmavými místy.

Nezapomínejte na stabilitu

Kvalitu videa často bohužel zkazí roztřepené ruce. Někdy filmaři vědomě používají tento efekt, aby dodali záběrům „šťávu“, ale nehodí se všude. Pro lepší stabilitu si pořiďte stabilizátor. Poté budete moci zachytit záběry, aniž by se vám třásly ruce.

Mohlo by vás zajímat:  Jak třídit fotografie, abyste se v nich vyznali i po letech

Ještě nezapomeňte na dva základní úkony, než se vrhnete na samotné natáčení. Uzamkněte si otáčení telefonu, jinak si můžete velice snadno pokazit záběry přeskakováním obrazovky. Totéž platí i o režimu letadlo. Nechcete, aby vás uprostřed natáčení skvělého klipu někdo vyrušil telefonním hovorem.

Zdroj: https://www.pocket-lint.com/phones/news/131351-10-tips-for-recording-better-video-with-your-smartphone