Ranní vstávání slibuje produktivitu a úsměv na tváři. Ale jen pro někoho

Ranní vstávání slibuje produktivitu a úsměv na tváři. Ale jen pro někoho

Brzké ranní vstávání má spoustu výhod, ale i několik nevýhod. Pro mnoho z nás je nutností, když se potřebujeme včas dostat do práce, pro někoho zvykem, který mu pomáhá vytěžit ze dne maximum. I když jste nejspíš už slyšeli o četných výhodách probouzení se za úsvitu, vše závisí na typu člověka, jakým jste.

Výhody brzkého vstávání

Vstávat brzy znamená jít dřív spát. Takový vzorec reguluje cirkadiánní rytmus a vede k lepšímu, kvalitnějšímu spánku. Při dojíždění do práce nenarazíte na tolik kolon a dopravní prostředky budou méně přeplněné. Budete mít více času na ranní hygienu, zvýší se vaše produktivita a v práci se lépe přizpůsobíte zákazníkům, klientům i kolegům.

Mohlo by vás zajímat:  Zapište to na papír! Ani nejlepší technologie nikdy nenahradí klasický diář

Ráno si stihnete připravit hodnotnější snídani nebo si zacvičit a nastartovat tak den. Těžší úkoly zvládnete rychleji, když je budete plnit hned ráno. Budete mít více času na rodinu i své koníčky, a pokud ještě studujete, čekají vás dost možná lepší známky. Studie prokázaly, že „ranní ptáčata“ mají lepší náladu a jsou obecně spokojenější se svým životem. Také jejich duševní zdraví je příznivější.

Zdroj obrázku: Freepik

Nevýhody brzkého vstávání

Pokud jste náchylní chodit pozdě spát, pak pro vás brzké vstávání není vhodné. Můžete trpět spánkovou deprivací a zvýší se vaše hladina stresu, což vede k dalším problémům se spánkem. Když se do vstávání budete nutit, nejspíš si vytvoříte špatné návyky, jako je konzumace velkého množství kávy nebo energetických nápojů. Také ostatní od vás budou očekávat mnohem více a mohou vás zavalit prací.

Mohlo by vás zajímat:  Skupina expatů pomůže se v zahraničí rychle zorientovat. Není ovšem bez rizika

Někteří lidé se efektivněji soustředí až v průběhu dne a časné vstávání rozhodí jejich přirozený rytmus. Tím se ztíží práce na úkolech a budete se cítit více unavení. Můžete být náladovější a frustrovaní a večer budete mít navíc méně času pro sebe, jelikož se budete snažit jít brzy spát. A jakmile si tělo na brzké vstávání zvykne, nedovolí vám prospat se ani ve volných dnech.

Zdroj: https://www.bbc.com/worklife/article/20190213-is-waking-up-early-good-or-bad