QLED televize jsou zárukou perfektních barev, OLED jsou nejúspornější

Chystáte se koupit televizor, ale stále nevíte přesně, jaké jsou rozdíly mezi LED, OLED a QLED televizorem? Nevadí, nejste určitě jediní ani poslední. Pojďme se tedy podívat na to, jak jednotlivé typy fungují.

LED televizory

LED televizory fungují na stejné bázi jako předchozí LCD televizory. Jedná se o plochý panelněkolika vrstvami, jenž řídí světlo a barvu. Nejspodnější vrstva je pokryta podsvícením, jež rozsvítí obrazovku, díky čemuž vidíme obraz. Jako zdroj světla používají LED světla. Dále se zde nachází vertikální polarizátor usměrňující světelné vlny určitým směrem. Následuje vrstva tekutých krystalů. Po vrstvě tekutých krystalů pokračuje světlo barevným filtrem, aby získala barva finální podobu. Nakonec je umístěno před horizontálním polarizátorem. Tato vrstva bude blokovat všechny světelné vlny, které se pohybují vertikálně.

Mohlo by vás zajímat:  Tři tipy pro vyhledávání na Googlu, které pomohou najít ideální výsledky
Zdroj obrázku: Freepik

QLED televizory

QLED televizor funguje na stejném principu jako LED televizory. QLED nepoužívá bílé LED podsvícení. Je to proto, že LED podsvícení nemá dokonale bílou barvu. Samsung přispěl k vyřešení problému použitím modrého podsvícení místo bílého. Mezi podsvícení a vrstvu tekutých krystalů je umístěna vrstva quantum dot layer. Tato vrstva převede modré podsvícení na červené a zelené. V kombinaci s modrým podsvícením televizor produkuje mnohem přesnější bílé světlo než jen bílé LED diody. To vede k živějším a přesnějším barvám.

Mohlo by vás zajímat:  Upevnit partnerský vztah pomohou i některé aplikace

OLED televizory

Hlavním rozdílem OLED televizorů oproti LED je v tom, že ke své produkci světla nevyžadují podsvícení, ale jednotlivé pixely na obrazovce vyzařují světlo. Hlavní výhodou je tak tenčí provedeníenergetická účinnost. Pokud je nějaká oblast černá, tak nebude tímto pixelem procházet energie. I když jsou známé pro přesnost barev a nekonečný kontrast, jsou náchylnější k vypalování obrazu.

Každá technologie má své pro a proti. S omezeným rozpočtem zvolte LED televizi. QLED vám zprostředkujte to nejlepší z LED i OLED. OLED televizory jsou nejtenčí a nejúspornější, ale nemáte záruku toho, že se vám nevypálí obraz.

Zdroj: https://blog.flexshopper.com/tv-screen-types-buying-guide-whats-the-difference/