Prstence na srážkových radarech budí zbytečné obavy. Jejich vznik je přirozený a neznamenají žádnou katastrofu

Prstence na srážkových radarech budí zbytečné obavy. Jejich vznik je přirozený a neznamenají žádnou katastrofu

Loni v létě během velkých bouří si lidé začali všímat zajímavých obrazců na srážkových radarech. A právě tyto obrazce daly základ tomu, že se internetem začaly šířit všelijaké spekulace a nepřesné výklady.

Anomálie, které během bouřek vznikají, jsou známé a mezi ty nejčastější patří právě rušení radarů. To je způsobeno poskytovateli bezdrátových sítí, jelikož vysílají na stejném kmitočtu. Tak nám vznikají i zmíněné prstence. Není to tedy tak, že by si někdo pohrával s počasím. Jedná se pouze o problém s křížením několika sítí s radary.

Mohlo by vás zajímat:  Chytré aplikace zaznamenají průběh spánku a probudí v ideální čas

Jak a proč vznikají prstence na radarech?

Radary neustále kontrolují okolí za pomoci elektromagnetických pulzů a tyto elektromagnetické vlny se dále odrážejí od překážek, které se nacházejí v atmosféře. To je důvod, proč vznikají tyto prstence. Navíc radary nejsou schopné zkoumat kvůli obrovské náročnosti celé sloupce atmosféry, ale snímají pouze několik řezů pod zadaným úhlem. Pokud by vás zajímalo, jak je to u nás, pak ČHMÚ má těchto řezů dvanáct pod úhlem 45 stupňů.

Mohlo by vás zajímat:  Barva oblečení je důležitější, než se zdá. Červená dodá sebevědomí, zelená zase klid
Zdroj obrázku: Freepik

Kružnice v okolí vyšších srážek

Právě za bouřek se vyskytuje velká srážková činnost a kvůli ní se některé zmíněné řezy odrážejí. To se projeví kružnicemi, které vidíme. Když na tuto srážkovou činnost narazí radar, část energie se odrazí a přijímače toto místo vyhodnotí jako intenzivní. Můžeme tedy v tomto místě a jeho nejbližším okolí očekávat velkou srážkovou činnost. Na mapě tak uvidíme další kružnici, ve které by mělo pršet. Nejedná se tak o nic jiného než prostou techniku.

Mohlo by vás zajímat:  Odpůrci sociálních sítí tohle neradi slyší: jejich používání přináší překvapivě spoustu pozitiv

Snad jsme vám tedy maličko osvětlili, co znamenají prstence a kružnice na radarových mapách, a nemusíte se už tak dále bát žádných teorií o ovládání počasí nebo práškování z letadel. Opravdu se nejedná o nic, co by vyžadovalo jakoukoliv vyšší pozornost, nebo dokonce něco, čeho byste se měli obávat.

Zdroj: https://www.lakeeriewx.com/CaseStudies/CaribouRadar/ConcentricRadarRings.html