Falešnými účty se sociální sítě hemží. Rozpoznat je včas ušetří nemalé problémy

Falešnými účty se sociální sítě hemží. Rozpoznat je včas ušetří nemalé problémy

Po celém internetu se šíří falešné účty, můžete si toho všimnout na sociálních sítích, jako je Facebook, Instagram a další. Některé rozeznáte snadno, ale potom jsou tu ty, které jsou docela důvěryhodné. Jak zaručeně rozeznáme falešné účty?

Falešný účet je jakýkoli, který se vydává za jinou osobu, organizaci nebo účet, který se tváří jako legitimní obchod nebo konkurence. Tyto účty slouží k předstírání identity, podvodu nebo spamování. Někteří vytváří účty, aby mohli anonymně sledovat určité lidi, nebo jsou hromadně vytvářené za účelem zvýšení sledovanosti.

Typické znaky falešného účtu

Falešné účty lze snadno identifikovat. Jedním z nejtypičtějších znaků je neustálé nabízení něčeho. Budou vás označovat v různých příspěvcích, komentovat vaše příspěvky, kde nabízí dárky. Kliknutí na daný odkaz vás může přijít draho. Můžou vám totiž ukrást identitu, účet, vytáhnout z vás peníze. Dalším typickým znakem těchto účtů je, že sledují mnoho účtů, ale naopak jsou málo, ne-li vůbec, sledovaní.

Mohlo by vás zajímat:  Být v bezpečí je nuda. Odvážlivci můžou vyzkoušet, jak se jednoduše nechat infikovat malwarem

Mnoho falešných účtů se prezentuje nevhodným nebo sexuálním obsahem. Mohou vám zasílat zprávy s přiloženými odkazy na tyto nevhodné stránky. Veškeré interakce byste měli nahlásit, abyste mohli přispět k zablokování těchto účtů.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zůstat v bezpečí?

Vidíte účet někoho, koho znáte, ale působí jinak? Existuje totiž mnoho duplicitních účtů, které mohou být podobné jako ty vašich přátel. Pro ověření kontaktujte danou osobu jiným způsobem, abyste zjistili, zda „nový“ účet je opravdu jeho. Můžete se také setkat s tím, že vás budou kontaktovat tyto účty s žádostí o osobní nebo finanční údaje. U cizích účtů budete opatrní, ale co když vám takto napíše přítel nebo někdo z rodiny? Rozhodně nic nesdělujte a určitě kontaktujte osobu opět jiným způsobem, abyste si ověřili, zda se jedná o stejnou osobu, nebo ne.

Pomozte s tříděním

Přišli jste do kontaktu s falešnými účty? Nemějte slitování a rovnou tento účet nahlastezablokujte. Instagram nabízí možnost bezpečnostní kontroly vlastního účtu, aby se potvrdilo, že je bezpečný.

Mohlo by vás zajímat:  Online seznamky pomohou snadno najít protějšek. Výběr mezi aplikacemi je široký

Instagram a další sociální sítě by měly být prostředím, kde bychom se neměli bát něco sdílet, komunikovat s lidmi a vůbec neřešit komentáře s nevhodným obsahem. Díky ochraně před falešnými účty, jejich hlášením a blokováním napomáháte k normálnímu chodu aplikace.

Zdroj: https://afluencer.com/recognizing-fake-instagram-accounts/