Provoz lednice může být při správném používání mnohem úspornější

Většina z nás si raději připlatí a koupí o něco dražší, ale papírově úspornější spotřebič. Správně si totiž umíme spočítat, že bez ohledu na poměrně turbulentní vývoj cen energií z poslední doby se taková investice už po několika málo letech vrátí. Nehledě na příznivé dopady na životní prostředí. Ale deklarovaná spotřeba je jedna věc, skutečná spotřeba za reálných provozních podmínek je něco úplně jiného. Pojďme se nyní zaměřit na spotřebič, bez kterého se moderní domácnost neobejde a který je zpravidla spuštěný nonstop, takže má na spotřebu domácnosti zásadní vliv. Tušíte správně, máme na mysli ledničku.

Mohlo by vás zajímat:  Plovoucí solární farmy jako energie budoucnosti

Hodně vzduchu, málo potravin

Asi vás to překvapí, ale čím plnější je vaše lednice, tím efektivnější je její provoz. Máte-li velkou a prázdnou lednici, při každém otevření z ní vyvane chladný vzduch a dovnitř se dostane ten s pokojovou teplotou. Lednička tak během pár vteřin změní vnitřní teplotu i o několik stupňů a její motorek začne pracovat na plný výkon, aby ji znovu vychladil. Čím více potravin v ledničce je, tím méně vzduchu se může vyměnit. Potraviny navíc drží teplotu snáze než vzduch, a tak platí, že čím je lednička plnější, tím je úspornější.

Mohlo by vás zajímat:  Oppo přináší super rychlé nabíjení telefonů, které zároveň prodlužuje baterii život
Zdroj obrázku: Freepik

Jednoduchý trik

Výše uvedenému fyzikálnímu jevu pochopitelně nejde zabránit, tedy pokud nevyužijete náš jednoduchý trik, ke kterému vám stačí pár obyčejných plastových lahví. Pokud máte prázdnou ledničku, můžete ji doplnit zavřenými lahvemi. Když ledničku otevřete, vzduch v lahvích pochopitelně nemůže vyvanout, a tak se ho vymění méně. Teplota v ledničce se sice také zvýší, ale ne tak zásadně. To ocení vaše kapsa i skladované potraviny.

Prohlédněte těsnění

Ale k tepelné výměně s okolním vzduchem může docházet i v případě, že je lednička zavřená. Děje se tak, pokud má nekvalitní těsnění. Zdánlivá trivialita, jako je nedostatečně těsnící lednice, vás může vyjít i na několik stokorun ročně. Takže i když je lednice papírově v té nejúspornější energetické třídě, její spotřeba může být výrazně vyšší. Proto je dobré těsnění čas od času zkontrolovat.

Zdroj: https://www.mcgriff.com/resources/articles/how-to-increase-the-efficiency-of-your-refrigerator.html