Američané chtějí vybudovat větrné farmy v Baltském moři

Američané chtějí vybudovat větrné farmy v Baltském moři

Americká společnost GE Renewable Energy chce Polsku pomoci realizovat projekt výstavby větrných elektráren v Baltském moři. Větrné farmy jsou podle odborníků budoucnost a je potřeba na ně získat nejen peníze, ale také investory. Společnost PKN Orlen podepsala dohodu o partnerství právě se společnosti GE Renewable Energy.

Větrné farmy by se měly rozkládat na více než 2 300 km čtverečných

Polský koncert má jednu koncesi na větrné farmy, které mají výkon až 1,2 GW. Bude přiděleno až 11 míst pro takové farmy. Kromě toho, že na místě bude stavět firma GE Renewable Energy, budou v Baltském moři také další farmy. Chystá se výstavba farmy Baltica. Bude to několik investic, které budou mít kapacitu přes 5 GW.

Mohlo by vás zajímat:  Nová technologie dokáže uchovat játra i několik dní. Víc pacientů dostane šanci na život

Na těchto farmách budou instalovány turbíny Haliade-X a Vestas V236-15.0 MW. Druhý jmenovaný vyrobí až 80 GWh elektřiny ročně. První může vyrobit až 67 GWh ročně. Taková turbína může zásobovat energií 16 až 20 tisíc domácností. Haliade-X je přitom 260 metrů vysoký, jeho čepele jsou dlouhé až 107 metrů. Jsou to mnohem vyšší zařízení, než jsou budovy v některých městech.

Výstavba farem potrvá několik let

Pobřežní větrná farma Baltica by se do provozu měla uvést v roce 2026, další bude o 4 roky později. Baltica jedna bude více než 80 kilometrů od moře, Baltica-2 a Baltica-3 se budou nacházet mnohem blíže pobřeží. K přenosové síti budou farmy připojené stanicí 400 kV v nové elektrárně. Polská vláda chce v Baltském moři postavit až tisícovku větrných turbín.

Mohlo by vás zajímat:  Netflix oficiálně propouští 150 zaměstnanců. Nižší zisky společnosti si ale vyžádají ještě vyšší číslo

Celková kapacita by měla dosáhnout přes 10 GW. Německo, které patří mezi nejbohatší země světa, chce mít do roku 2035 15 GW kapacity. Polsko tak patří mezi země, které mají velké ambice, ačkoliv se nejedná o nikterak bohatou zemi. Evropská unie plánuje, že větrné elektrárny mohou mít až 30% účast na energii, která se ve Společenství vyrobí.