Proč nefunguje internet? Proveďte základní diagnostiku sítě

Proč nefunguje internet? Proveďte základní diagnostiku sítě

Nemusíte být počítačový expert ani inženýr slaboproudař, abyste byli schopni zjistit, proč vám v počítači nefunguje internet. Provést základní diagnostiku sítě můžete snadno sami, i když s touto problematikou nemáte vůbec žádné zkušenosti. Poradíme vám, kudy na to i bez nervózních a mnohdy zbytečných telefonátů na uživatelskou linku poskytovatele připojení.

Bez internetu není život

Internet je nutný. Bez něho jsou vaše chytré telefony i počítače jen mrtvé cihličky, u nichž jsou veškeré pokročilé technologie zbytečné. Čas od času však dojde k situaci, kdy kontrolka připojení zahlásí strašlivé slovo „offline“.

Mohlo by vás zajímat:  Falešná webová stránka je téměř k nerozeznání. Nenechte se napálit, hrozí ztráta nejcitlivějších dat

Dříve než vás zmohou mrákoty a začnete zarputile bombardovat zoufalými telefonáty svého providera, několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte. Většinou je problém jinde než na straně poskytovatele připojení a ve vašich silách je přijít problému na kloub.

Zkusili jste to vypnout a zapnout?

Ti, kteří znají legendární seriál IT Crowd (česky Ajťáci), už tuší. Jako první krok ze všech je totiž vhodné zkusit mašinku zrestartovat, čili ji vypnout a zapnout. To se provádí od konce celého systému k jeho začátku.

  • Nejprve vypněte a zapněte wifi modul v počítači. Tento krok často vyřeší problém za pár sekund. Restart wifi modulu provedete buďto klávesovou zkratkou (tu má každý počítač trochu jinou), anebo přímo v nastavení počítače.
  • Pokud to nepomůže, vypněte a zapněte celý počítač (postup už jistě znáte).
  • Jestliže ani to nepomohlo, přesuňte se k vašemu domácímu wifi routeru, který na deset sekund vytáhněte ze zásuvky, počkejte, až zhasnou všechny kontrolky a pak jej zapojte zpátky. (POZOR! Nikdy nemačkejte malé tlačítko s nápisem „reset“, pak už by byl zásah odborníka nevyhnutelný.)
    Je vhodné také zkontrolovat připojení síťového kabelu do routeru. Není uvolněný konektor? Není kabel na některém místě viditelně poškozený?
  • Když nezabere ani to, přesuňte se k tzv. Přístupovému bodu (Access Point neboli AP), který obvykle bývá nainstalován v oblasti půdy či střechy vašeho domu. I ten je zapojen v zásuvce. Postupujte stejně jako při restartu routeru.
  • V případě, že ani restart AP nepomůže, v tu chvíli vezměte do ruky mobilní telefon a kontaktujte technickou podporu vašeho internetového poskytovatele. V tu chvíli jste totiž udělali vše, co bylo ve vašich silách a eliminovali jste možnost překážky na své straně.
Zdroj: https://www.makeuseof.com/tag/7-simple-steps-diagnose-network-problem/