Neviditelné, tiché, leč všudypřítomné strašidlo jménem elektrosmog

Televize, počítače, telefony, mikrovlnné trouby, ledničky, pračky, lampičky a další a dalších druhy elektrických zařízení s námi sdílejí domácnost i náš každodenní život. Jejich účel a funkce se různí. Co však mají společného, je elektrosmog. Je to vlastně elektromagnetické záření, které produkují veškeré elektrické vodiče, díky čemuž už téměř není na Zemi místo, kde by nebylo.

Je všude, není vidět a ovlivňuje nás

Není vidět, není slyšet, nemá smrad ani vůni, zato ovlivňuje živé organismy. Do jaké míry, o tom se vědci stále ještě dohadují. A bojují i s výrobci elektroniky. Ti o elektrosmogu raději nechtějí ani slyšet. Říká se mu elektromagnetický smog, byť je toto označení z etymologického hlediska nepřesné. Na tom ale nezáleží. Důležité je jen to, že tu je.

Elektromagnetické záření je přirozenou součástí světa a do určité míry ho vyzařují všechny živé organismy. A to je také důvod, proč jeho nadlimitní produkce moderními elektrickými spotřebiči může představovat problém. Buňky lidských, ale i zvířecích a rostlinných těl na elektromagnetické záření aktivně reagují, jsou jím ovlivňovány a někdy i poškozovány.

Mohlo by vás zajímat:  Vysoké ceny energií jsou tématem číslo jedna. Přinášíme tipy, jak ušetřit na vytápění

Je důvod se bát?

Moderní přístroje se mírou elektromagnetického vyzařování liší. Některá vysílají na nízkých frekvencích, jiná na vysokých. Domácí spotřebiče, stejně jako průmyslové stroje, elektrické vedení a transformátory jsou zdrojem jenom nízké intenzity záření. Hůř jsou na tom ale telekomunikační zařízení, jako jsou různé vysílače, antény – a drátové i bezdrátové telefony.

Působení vln přitom s jistotou ovlivňuje naše tělo. Do jaké míry, to je dosud nezodpovězenou otázkou. Faktem ale je, že při dlouhodobém intenzivním působení dochází k prokazatelným změnám buněk na fyzikální i biochemické úrovni.

Výzkumy nejsou žádoucí

Francouzští vědci provedli výzkum, jehož výsledkem bylo (k pramalé radosti výrobců elektroniky) alarmující varování, že mobilní telefony by neměly užívat děti mladší 12 let. Během pokusu vystavili buňky rajčat na 10 minut záření chytrého telefonu.

Po této krátké době začaly buňky produkovat látku zvanou kalmodulin, která se tvoří v buňkách v případě ohrožení a nouze. Je pravděpodobné, že podobný mechanismus bude fungovat i v lidských buňkách.

Mohlo by vás zajímat:  Jak mohou mikroplasty ovlivnit lidské buňky?

Ačkoliv neexistují jednoznačné studie, které by přímo spojovaly působení elektromagnetických vln se vznikem nebezpečných chorob, Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny klasifikovala vlny s nízkou i vysokou intenzitou záření jako potenciální karcinogeny, tedy původce rakoviny.

Před elektrosmogem je možné se chránit

Není nutné ihned panikařit a vyhazovat z domu elektroniku. Většina z nich produkuje záření jen v malé a neškodné míře. Přesto však je vhodné nevystavovat se jejich vlivu zbytečně víc, než je nutné. Vhodné je také neukládat elektronická zařízení do ložnice a nespat s telefonem u hlavy. Dopřejte si alespoň v noci odpočinek bez elektrosmogu, aby tělo mohlo v klidu regenerovat.

Zdroj: https://www.downtoearth.org.in/blog/pollution/life-in-the-grip-of-electrosmog-66483, https://www.jstor.org/stable/285470