Srovnání ChatGPT, Google Bard a Microsoft Bing AI: na zadané úkoly reagovaly velmi rozdílně

Listopad 2022 byl průlomový, co se týče umělé inteligence. V tomto měsíci byl přiveden na světlo světa ChatGPT, se kterým přišla společnost OpenAI. Google ani Microsoft nezůstaly pozadu a rovněž dosadily do hry své koně: Google BardMicrosoft Bing AI. Jak si stály v jednotlivých odvětvích?

Přesnost

Častým důvodem používání chatbotů je jejich schopnost vyhledat přesnějšíobsáhlejší odpověď než vyhledávač. Všichni tři boti byli testováni na stejnou otázku, aby popsali TV seriáldeseti slovech a poté v pěti slovech. Bing na první pokus použil téměř trojnásobek požadovaných slov, při druhém pokusu o dvě slova více. Google Bard rovněž neuspěl na první pokus, ale na druhý už ano. ChatGPT byl nejblíže požadovanému výsledku na první pokus, ale krůček ještě chyběl. Druhý i třetí pokus absolvoval úspěšně. Jako vítěze můžeme jmenovat tedy ChatGPT.

Mohlo by vás zajímat:  Tyhle aplikace zvednou z gauče každého lenocha. Začít se cvičením nikdy nebylo snazší

Halucinace UI

Halucinace u umělé inteligence zní jako nesmysl, nicméně se jedná o používaný termín, když chatbot poskytuje nepravdivé informace a prezentuje je sebevědomě, aniž by odpovídaly realitě. Otázka směřovala na jedno město, respektive jaké počasí, události a dopravní údaje nám může chatbot poskytnout. Google Bard propadl na plné čáře, jelikož se jednalo o snůšku nesmyslů. Bing AI se snažil tuto otázku elegantně obejít a odpovědět co nejvíce obecně. ChatGPT opět vítězí, jelikož předal pravdivá data ohledně počasí. Zbylé dva požadavky nemohl bohužel sdělit, jelikož nenašel nikde informace ohledně událostí nebo provozu.

Mohlo by vás zajímat:  Baterii v telefonu prodlouží životnost správné nabíjení a udržování ve vhodných podmínkách

Dalším testem bylo URL obrázku, u kterého opět selhaly jak Bing, který si vymyslel popis, tak i Bard. Jediný ChatGPT odpověděl, že nemůže otevřít obrázek, proto nemůže předat popis.

Zdroj obrázku: Freepik

Dovednosti

Kreativitamatematické myšlení jsou důležitými parametry u chatbotů. Při řešení matematických úloh selhal Bard u obou testovaných příkladů. Bing uspělprvním případě, ve složitějším už ale chyboval. ChatGPT úspěšně vyřešil oba příklady a přidal k tomu ještě podrobný popis, jak k výsledku došel.

Při požadavku, aby chatbot vymyslel dialog dvou lidí, totálně zklamal Google Bard. Bing předvedl daleko lepší výkon a úroveň kreativity byla uspokojující. ChatGPT opět vyhrává, i když Bing nebyl daleko.

Mohlo by vás zajímat:  Přinášíme odpovědi na nejčastější otázky okolo nabíjení notebooků

Bezpečnost

Posledním tématem je bezpečnost. Bard byl nejvíce bezpečný, jelikož jej bylo velice těžké oklamat a nešlo jej přesvědčit, aby pomohl s vytvořením kódu pro malware. Bing AI už byl trochu povolnější, ale i tak nešlo získat více. ChatGPT bohužel je nejvíce náchylnýoklamání. I když OpenAI se snaží celit díry, stále jsou zde okénka, která mohou hackeři využít.

Zdroj: https://www.igeeksblog.com/google-bard-vs-chatgpt-vs-bing-ai/