„Příště se raději odhlaste, nebo vám lidé prolezou e-mail,“ doporučil senior ženě v knihovně

Stačí zapomenout kliknout na jedno tlačítko a může se stát velké neštěstí. Doma u počítače nebo notebooku hrozí jenom to, že si někdo z rodiny přečte vaši soukromou konverzaci. Na místech, kde je k dispozici veřejný internet, to ale může být problém mnohem větší. Na počítačovou negramotnost nás upozornil jeden z našich čtenářů, který ač je v seniorském věku, snaží se o osvětu.

Potřeboval jsem na internet

Doma mám notebook, ale v telefonu internet nemám. Když jsem si tedy v naší knihovně potřeboval něco dohledat, využil jsem takzvaného veřejného internetu. Tedy dostupného počítače s připojením, kde jsem si mohl za pár minut najít, co jsem potřeboval. Občas to tak dělám a přitom se nestačím divit, čeho jsou ostatní lidé schopni. Proč na ten počítač jdou, když nemají základní povědomí o (ne)bezpečnosti svého chování?

Mohlo by vás zajímat:  Google Chrome přichází se stále lepšími funkcemi. Využít lze zabezpečení Face ID a spořič paměti

To je váš e-mail?

Mířil jsem k počítači, který se právě uvolnil. Byla na něm žena rozhodně mladší než já, stoprocentně ještě v produktivním věku. Sedám ke stolu, otevírám prohlížeč a vidím zde otevřený přístup do e-mailu. Zvedám se a ptám se ženy: „To je vaše přihlášení? Příště se raději odhlaste, nebo vám lidé prolezou email.“ Kdybych nebyl slušný a byl nějaký stalker, mám v tu chvíli možnost žene kompletně prolézt email. A kdybych byl podvodník, klidně si jejím jménem třeba i něco objednat. Já jsem šel raději cestou osvěty.

Mohlo by vás zajímat:  Messenger a WhatsApp představují riziko. Bezpečnost citlivých dat tyto velké platformy zaručit nedokážou
Zdroj obrázku: Freepik

Vysvětlil jsem jí rizika

Ženě jsem ukázal, že kdybych k počítači nesedl já, ale někdo jiný, klidně se může dostat do jejího e-mailu. Byla překvapená, myslela, že se zavřením prohlížeče se automaticky odhlásí. Ukázal jsem jí odhlašovací tlačítko a připomenul, ať ho nezapomene zmáčknout. Jinak si může zadělat na problémy.

Nic důležitého tam stejně nemám…

Nestalo se mi to poprvé. Často na to ostatní v knihovně na veřejném počítači upozorním. Ale moc úspěchu s tím nemám. Spíše se setkám s odpovědí, že je jim to jedno, že v mailu stejně nic důležitého nemají, ať se tam klidně podívám. No nás na kurzech učili něco jiného, každý svého štěstí strůjce, a pokud někdo chce riskovat, jeho problém. Já si radši e-mail na veřejném internetu ani neotvírám, jen doma.

Mohlo by vás zajímat:  Veřejné nabíjecí stanice pro telefony bývají zdarma, vyjít přesto mohou pěkně draho

Zdroj: Autorský text, e-mailový příspěvek čtenářů, redakčně zkráceno a upraveno.