Polská nemocnice nacházející se v Gorzów Wielkopolski se pochlubila opravdu speciální operací. Ta byla provedena za pomoci VR brýlí a holografu. Šlo o implantaci stentgraftu, která se povedla na výbornou.
Operace byla provedena na konci ledna u pětasedmdesátiletého pacienta. Tento muž měl aneuryzma břišní aorty s obrovským rizikem prasknutí. Jelikož už tak byla tato operace velmi riziková, rozhodli se použít zmíněnou inovativní metodu, při které se implantuje stentgraft. Díky tomu je pak operace pro pacienta o mnoho bezpečnější a minimalizuje se riziko. Jednak se znatelně zkrátí délka operace a pak zde téměř není prostor pro neúmyslnou chybu operatéra.
Stentgraft – co to vlastně je?
Jedná se o takové velmi pružné „lešení“, které se vloží rovnou do krevní cévy. Díky tomu se daná céva roztáhne a zlepší průtok tělních tekutin. Jeho implementace se provádí tak, že se zavede přes femorální tepnu a není tak třeba u operovaného pacienta otevírat hrudník. Což opět snižuje riziko při operaci a zvyšuje šanci na klidný průběh operace. A to je právě to, co pacienti chtějí.
Jaký je rozdíl mezi tímto a obvyklým postupem?
Možná se budete divit, ale rozdíl je opravdu obrovský. Cévní chirurg MUDr. Radosław Turowski tento rozdíl přirovnal k rozdílu mezi fotografií a videem. Tento nový, trojrozměrný postup je ve všech ohledech přesnější a dokonalejší. Je zde menší prostor pro pochybení a všichni, kteří se na operaci podíleli, ho chválili ve všech ohledech. Téměř na minimum snižuje rizikovost a také i délku operace.
Použitá technologie dokáže zobrazit vnitřní orgány v trojrozměrné vizualizaci a za pomoci VR brýlí si může lékař za pomocí gest a hlasu libovolně otáčet holografický obraz dle potřeby. Tím dosáhne pro něj opravdu dokonalé přesnosti při řešení problému při operaci.
Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5220044/, https://geekweek.interia.pl/roboty/news-ten-przedziwny-robot-zastapil-ludzi-w-magazynie-dhl,nId,5804144