Dnešní společnost je velice konzumní a spotřeba materiálu je obrovská. Vzniká tak velké množství odpadu. Mezi nejhorší odpad patří plastový. Jenom v USA se vyrobí asi 42 milionů tun plastu, což je asi 9 % z globálního objemu. Každým rokem je tenhle problém horší a horší a ekologové jsou skeptičtí, jelikož nemohou přijít na vhodné řešení, jak se vypořádat s tímhle problémem. Jenže naděje umírá poslední a právě s možným řešením přišli technici z ByFusion, kteří se rozhodli použít velice zajímavou metodu.
Řešení
S řešením přišel tým lidí z Los Angeles, který se rozhodl zpracovat obrovské množství plastového odpadu a pomocí inovativní metody komprese a páry vytvořit stavební bloky ze zbytkového materiálu. Tyto bloky lze využít ke stavbě různých objektů. Zkuste zapojit představivost, kdy ani nebudete možná tušit, že je daný komplex postaven z takového materiálu. Tyto materiály se nazývají ByBlocks a jsou dostupné v klasických velikostech stavebních bloků a ve třech různých verzích. Některé jsou typově jiné, aby umožnily jednoduché síťování.
Proces
Pro přeměnu odpadu ve stavební blok jsou používány stroje Blockers. Hodně let společnost věnovala výzkumu a vývoji, než instalovala výrobní jednotku ve svém rodném městě. Číslo, které jsou stroje schopny zpracovat, je neuvěřitelné. Jedná se o 450 tun plastu ročně! Na konci ledna firma recyklovala něco mezi 100–150 tuny plastu. Cíle jsou ale samozřejmě vyšší, což je vítané, protože je to pořád globální problém. Laťka je nasazena na zhruba 100 milionů tun do roku 2030. Aby tahle meta byla pokořena, má společnost v plánu expandovat do více měst. Netrvalo ale dlouho a zájem vytvořily další státy. Ostatně tenhle boom by se mohl rozšířit po celém světe a urychlit, či vyřešit tenhle problém.
Co si o tom myslíte vy? Máte nějaký podobný nápad? Nebojte se ho realizovat, jak vidíte, není to nic složitého, za zkoušku člověk nic nedá.
Zdroj: https://geekweek.interia.pl/technauka/news-powstal-pierwszy-material-budowlany-wykonany-w-calosci-z-odp,nId,5787313