Největší letadlo světa se znovu objevilo na obloze. Tenhle gigant má usnadnit transport hypersonických technologií

Největší letadlo světa se znovu objevilo na obloze. Tenhle gigant má usnadnit transport hypersonických technologií

Mělo zmizet, ale znovu se objevilo. O čem je řeč? O největším letadle, které vyletělo k nebi. Jedná se o letoun Roc, což je největší letadlo na světě, co se týče rozpětí křídel. Můžete se podívat na jeho poslední let nad pouští. Naposled byl tento letoun spatřen v dubnu loňského roku. Brzy ho ale budeme moci na nebi vidět mnohem častěji.

Smlouvu se společností uzavřelo americké ministerstvo obrany

Poslední let se přitom uskutečnil v neděli 16. ledna. Roc zůstal ve vzduchu více než 4 hodiny a dostal se do výšky 7 160 metrů. Během svého letu pak dokázal vyvinout rychlost až 330 kilometrů za hodinu. I tento let byl pouze testovací – musela se zkontrolovat celistvost konstrukce právě při vyšších rychlostech. Vyzkoušet se musel také podvozek, jestli se správně rozkládá v jeho trupu.

Mohlo by vás zajímat:  Bezplatná verze Apple Music se zkracuje ze tří na jeden měsíc. A to není vše

Tento letoun by měl sloužit jako platforma pro hypersonické drony. Gigantické letadlo má být letadlem budoucnosti. Bude sloužit jako odpalovací stroj pro hypersonická vozidla. Pentagon by je pak mohl využívat například ke stavbám nebo vývoji dalších technologií, které jsou součástí hypersonických zbraní. V poslední době se takové technologie těší velké pozornosti. Pro Zemi ale mohou představovat hrozbu, protože dokážou obejít i protiraketové obrany.

Zdroj obrázku: Freepik

Letadlo váží se svým nákladem až 540 tun

Tento gigantický letoun váží s nákladem až 540 tun, se svými rozměry pak potřebuje dráhu o délce téměř čtyř kilometrů. Roc má rozpětí křídel 117 metrů, stroj pak pohání 6 proudových motorů, které mají tah 265–282 kN. Z jeho paluby mohou ve vesmíru vzlétnout až tři hypersonická vozidla.

Mohlo by vás zajímat:  Někdejší ropná velmoc stojí na pokraji zkázy. Krize ve Venezuele se stále prohlubuje

Americká vláda má pak zájem o prototypy vozidel, které společnost odhalila již na začátku roku 2020. Jedná se o hypersonické vozidlo Talon-A. To měří 8,5 metru, rozpětí křídel je 3,4 metru a váží až 2,7 tuny. Možnosti využití největšího letadla na světě právě k těmto účelům předvídají inženýři letounu Roc. Na palubě hypersonického vozidla se pak budou převážet náklady, experimenty nebo jiné technologie.

Zdroj: https://geekweek.interia.pl/technologia/news-najwiekszy-samolot-swiata-znowu-pojawil-sie-na-niebie,nId,5789538