Styl jízdy má na spotřebu auta obrovský vliv. Málokomu se ale podaří palivo skutečně ušetřit

Styl jízdy má na spotřebu auta obrovský vliv. Málokomu se ale podaří palivo skutečně ušetřit

Tento rok je ve znamení zvyšování cen. Totéž platí i o cenách pohonných hmot. Během krátké doby se ceny vyšvihly rekordně nahoru. Dokonce i ti, kteří mají více peněz, najednou řeší styl jízdy. Z rychlé sportovní jízdy tak rázem mění na jízdu na spotřebu. Ne každý ale ví, jak správně jet. Mnozí opakují stále dokola stejné chyby a jejich následná spotřeba se neliší od té, kterou vůz měl, když na ekonomiku provozu nedbali. Co za tím stojí?

Mohlo by vás zajímat:  Koupě běžného typu vozu přináší majiteli řadu výhod

Pomalejší jízda prospívá spotřebě

Přemýšleli jste, kdy nejvíce žere auto palivo nebo kdy především klesá stav nabití baterie u elektromobilu? Může za to jízda 130 km/h na dálnici. Důvody jsou hned dva:

  • nejvyšší rychlostní stupeň ve vysokých otáčkách.
  • velký odpor vzduchu.

Když si to sečteme, celkový výsledek spočívá ve spálení velkého množství paliva pro udržení tempa. Proto zde platí, že pomalejší jízda, s ohledem na odpor vzduchu a otáčky, spotřebě prospívá.

Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na příliš pomalou jízdu

Jak jistě víme, všeho moc škodí a totéž platí i o opaku rychlé jízdy. Ubrat na plynu při dálničním tempu nebo jet lehce pod devadesátikilometrovým limitem není z hlediska spotřeby na škodu. Pozor ale na příliš pomalou jízdu u nižších rychlostních stupňů. I zde je okamžik, kdy motor musí brát poměrně dost paliva, které se jinak někteří snaží usilovně šetřit. Nejvhodnějším způsobem je jízda na nejvyšší rychlostní stupeň v optimálním spektru otáček.

Mohlo by vás zajímat:  Jízda těsně za kamionem šetří palivo, je však riziková

Nebojte se přidat plyn

Někdy není na škodu pořádně šlápnout na plyn. Pokud chcete jezdit úsporně, snažte se dosáhnout stabilní cestovní rychlosti co možná nejrychleji. Když vyjíždíte z křižovatek nebo dalších míst, kde stojíte, snažte se vystartovat rychleji, abyste dosáhli požadované rychlosti co nejdříve. Tímto způsobem ušetříte více paliva než dlouhavým a pomalým rozjezdem na požadovanou rychlost. Krátkodobé zvýšení paliva je efektivnější než dlouhé pomalé rozjíždění na nižší rychlostní stupně, které držíte dlouho zařazené.

Zdroj: https://www.nrcan.gc.ca/energy-efficiency/transportation-alternative-fuels/personal-vehicles/fuel-efficient-driving-techniques/21038