Notebooky lze nabít i přes USB-C. Tahle možnost ovšem bude vyhovovat jen někomu

Máte moderní notebook s konektory USB-C? Ne všechny tyto přístroje je používají k nabíjení baterie, ale pokud máte zájem nabíjet tímto způsobem, pak jsme si pro vás dnes připravili vše, co k tomu potřebujete vědět.

Co je vlastně USB-C?

Pro ty z vás, kteří neví, o co se vlastně jedná, se pokusíme ve zkratce přiblížit, co je tento USB konektor vlastně zač. Ve zkratce se jedná o nejnovější standard pro USB konektory. Na rozdíl od svého předchůdce USB-A není hranatý, ale zaoblený, navíc je možné jej zapojit z obou stran, což u přechozích typů nebylo možné. Tyto konektory najednou mohou jak napájet, tak přenášet data, což přináší nespornou výhodu.

Zdroj obrázku: Freepik

Můžete nabíjet svůj notebook tímto způsobem?

Pokud jde o novější notebooky, jejichž stáří není větší než pět let, pak je odpověď pravděpodobně ano. Ale není to stoprocentní, jelikož záleží kus od kusu. Není to prozatím standardní způsob a musíte nejprve zjistit, zda je nabíjení tímto způsobem povoleno. Nejlépe to zjistíte podle napájení adaptéru vašeho notebooku. Pokud je dodán zástrčkou na USB-C, pak tuto možnost máte.

Mohlo by vás zajímat:  Na Facebooku číhá mnoho hrozeb. Pomozte svým dětem zůstat v bezpečí

Je nabíjení přes USB-C rychlejší?

Na tuto otázku opět není úplně jasná odpověď a zase záleží na typu vašeho notebooku. Levnější notebooky se dodávají s adaptéry v rozsahu 30–65 wattů. V tomto případě by použití USB-C adaptéru mělo nabídnout více energie, protože dokáže pracovat okolo 100 wattů. Takže při použití tohoto způsobu nabíjení můžete dosáhnout rychlejšího nabití baterie. Používejte ale adaptér, který byl dodán s notebookem, jinak se vystavujete riziku poškození baterie. Co se týče herních dražších notebooků, ty budou pravděpodobně vyžadovat větší přísun energie a nabíjení tímto stylem by nebylo vhodné.

Podtrženo sečteno, tento způsob nabíjení je vhodný spíše pro majitele levných notebooků, kteří si takto mohou ušetřit nějaký čas pro plné nabití baterie.

Zdroj: https://www.digitaltrends.com/computing/charging-via-usb-c/