Povinný přechod k USB-C se netýká pouze telefonů. EU představila kompletní seznam dotčených zařízení

Povinný přechod k USB-C se netýká pouze telefonů. EU představila kompletní seznam dotčených zařízení

Pravděpodobně jste už něco zaslechli o tom, že Evropská unie nedávno schválila plán na sjednocení konektorů pro elektronická zařízení. Málokdo ale ví, že se to netýká pouze mobilních telefonů, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale jde o veškerá takzvaná rádiová zařízení. Evropská komise v návrhu vyjmenovala zařízení, kterých by se to mělo týkat, a my jsme si pro vás tento seznam připravili.

Jednat by se tak mělo o tuto elektroniku

  • Elektronické čtečky
  • Mobilní telefony
  • Chytré náramky a hodinky
  • Přenosné navigace
  • Myši a klávesnice
  • Sluchátka
  • Digitální fotoaparáty
  • Chytré reproduktory a veškeré rádiové přijímače
  • Tablety
Mohlo by vás zajímat:  Rok 2022 znamenal pro krypto trh obrovský propad. Některé kryptoměny přesto vyletěly

V tomto seznamu zdá se ale není vše, protože například herní ovladače, meteostanice nebo drony by měly spadat pod stejnou třídu elektroniky, u které je tento konektor vyžadován. Také se bude týkat elektronických hraček, které ke svému fungování využívají rádiové vlny. Tedy hračky na dálkové ovládání.

Zdroj obrázku: Freepik

Existují ale i výjimky

Netýká se to těch elektronických zařízení, která nepoužívají kabelové nabíjení. Naprostá většina elektroniky, která se nabíjí bezdrátově, jako jsou převážně chytré hodinky nebo náramky, by měly v tomto případě výjimku a mohou mít konektor dle vlastního uvážení. Rovněž bude platit, že všechno, co je možné nabíjet vyšším výkonem než 15 W, musí podporovat funkci Standard USB Power Delivery. Tím se sjednotí i funkce rychlonabíjení u nejrůznějších zařízení.

Mohlo by vás zajímat:  Apple testuje nové telefony pro přechod na USB-C. Za rok se již s Lightning rozloučíme

Směrnice bude platná od roku 2024

U naprosté většiny elektronického zařízení tato směrnice nabývá platnosti od podzimu roku 2024. Výjimku dostaly notebooky, kterých se začne toto nařízení týkat až někdy od roku 2028. Jde o to, že právě u notebooků je potřeba více práce kvůli nabíjení, a proto mají výrobci více času na to, aby se přizpůsobili ve výrobě. Samozřejmě se to týká pouze nově vyrobeného zboží. Modely vyrobené před platností se mohou bez jakýchkoliv problémů prodávat dále.

Zdroj: https://www.provideocoalition.com/in-2024-all-electronic-devices-sold-in-europe-must-have-an-usb-c-port/