Tepelné čerpadlo budoucnosti: dokáže vytopit celou domácnost bez jediného procenta emisí

Tepelné čerpadlo budoucnosti: dokáže vytopit celou domácnost bez jediného procenta emisí

Je to první domácí komerční jednotka s nulovými přímými i nepřímými emisemi. V současné době existují jednotky, které využívají stejnou energii. Jedná se o aerotermální energii, ale není v ní používán propan a další přírodní kapaliny. Výsledkem je tak šetrné vytápění domů vůči životnímu prostředí bez vypouštění oxidu uhličitého. Další výhodou je vysoká energetická účinnost, která je brána jako obnovitelná, protože čerpá energii z okolí.

Nabízí možnost nahrazení plynových kotlů

Určitě vás potěší tepelné čerpadlo vyvinuté společnostmi UPV a Saunier Duval, které dokáže vyrábět teplou vodu pro vytápění o hodnotách až 75 °C s velmi energetickou účinností, což u běžných tepelných čerpadel není možné. Tato čerpadla můžete nainstalovat jak do nových budov, tak i do postavených objektů takovým způsobem, že mohou nahradit plynové kotle. Navíc dokáže zničit nebezpečnou legionellu bez nutnosti vnější podpory.

Mohlo by vás zajímat:  Kazachstán zvedá daň z elektřiny pro těžaře kryptoměn. Cílem je zmírnit energetickou krizi
Zdroj obrázku: Freepik

Vysoká účinnost

Tepelné čerpadlo vykazuje vysokou účinnost – A+++. Každá spotřebovaná kWh elektřiny vyrobí 6,48 kWh vytápění pro domácnost. Co se týče produkce teplé vody, tam se hodnota pohybuje kolem 4,43 kWh.

„Na základě technického vývoje a testů jsme zjistili, že je možné dosáhnout podobného výkonu jako dosud u používaných chladiv s vysokým potencionálem globálního oteplování – GWP. Na základě tohoto zjištění jsme provedli analýzu pro nejlepší možnou konfiguraci pro cyklus komprese páry přizpůsobený použitému chladivu, aby se minimalizovalo množství a optimalizovaly se řídící parametry jednotky,“ vysvětluje José Gonzálvez, ředitel oblasti Thermal na univerzitním institutu pro výzkum energetického inženýrství na Universitat Politècnica de València.

Mohlo by vás zajímat:  Využití novějších technologií přinese do každé domácnosti značnou úsporu

Další zlepšení na cestě

Pro nadcházející roky má tým okolo Josého Gonzálveze jasno. Jeho prioritou bude především zvýšení účinnosti tohoto zařízení při nízkých okolních teplotách a­ poskytnutí inteligentního systému, který umožní včasnou detekci poruch nebo degradace jeho účinnosti v průběhu času.

Zdroj: https://www.pv-magazine.com/2022/04/08/residential-heat-pump-produces-water-up-to-75-c/