Americké vládní aplikace už nebudou požadovat rozpoznávání obličeje. IRS chce chránit soukromí občanů

Americké vládní aplikace už nebudou požadovat rozpoznávání obličeje. IRS chce chránit soukromí občanů

Internal Revenue Service, dále jen jako IRS, uvedl na svém webu, že nadále nebude pro ověřování uživatelů používat službu třetích stran ID.me pro rozeznávání obličejů. K tomuto kroku přistoupil po kritice zákonodárců a obhájců soukromí.

Agentura IRS již nadále nechce používat službu ID.me. Tato služba slouží k rozpoznávání obličejů a přes ni bylo prováděno ověřování uživatelů při nejrůznějších online registracích a přihlašování do vládních služeb. Důvodem, proč tuto službu nechtějí dále využívat, je jednoduchý fakt, že databáze, která by byla vytvořena, by byla příliš velkým lákadlem pro hackery a ve špatných rukou by se z ní stal opravdu nebezpečný nástroj. Navíc se jedná o dost velké narušení soukromí.

Mohlo by vás zajímat:  Stránky a aplikace, které pomohou vybrat dovolenou jen podle několika parametrů

Bez ověření obličeje se nepřihlásíte k vládním službám

Pokud se chtěli lidé přihlásit k jakémukoliv vládnímu finančnímu webu nebo aplikaci, bylo po nich vyžadováno ověření za pomoci skenu obličeje. Samotný předseda finančního výboru Ron Wyden vyzval IRS k okamžitému ukončení provozu služby ID.me ze strachu z možného napadení hackery a ukradení databáze. Jelikož IRS bere bezpečnost a soukromí svých uživatelů vážně, okamžitě ukončil spolupráci s touto službou.

Zdroj obrázku: Freepik

Hledání nového způsobu ověření bez narušení soukromí

Samotné vedení se vyjádřilo k této věci s názorem, že nikdo by neměl být nucen prokazovat svůj obličej k tomu, aby dostal přístup k vládním službám. Prozatím se hledá jiné, vhodnější řešení, které by sloužilo stejně dobře, aniž by příliš zasahovalo do soukromí. Nový systém by měl být k dispozici v řádech několika málo dní a všichni uživatelé budou včas informováni o jeho nasazení. Určitě se to dá řešit i za méně invazivního přístupu do soukromí.

Mohlo by vás zajímat:  Ani offline nejsme v bezpečí. Napadnutí malwarem hrozí tam, kde to nejméně čekáme

Tento projekt se na sluníčku moc dlouho neohřál a po vlně obrovské kritiky byl také zastaven. Soukromí máme jenom jedno a mělo by se k němu tak také přistupovat. Tady naštěstí zvítězil zdravý rozum a doufejme, že to tak bude i nadále.

Zdroj: https://www.cnbc.com/2022/02/07/irs-to-end-use-of-facial-recognition-software-to-verify-online-account.html