Počítače Mac jsou tu s námi už desítky let. Za svůj název vděčí oblíbenému ovoci

Počítače Mac jsou tu s námi už desítky let. Za svůj název vděčí oblíbenému ovoci

Apple Macintosh neboli Mac je tady s námi bezmála již třicet let. Tato počítačová platforma vznikla v roce 1984 v Americe. Ale přemýšleli jste někdy nad tím, proč se jmenuje zrovna Mac? Dnes se na toto téma podíváme do historie.

Prvního dubna 1976 založili Steve Wozniak a Steve Jobs společně firmičku jménem Apple Computer Company. A už vznik jména Apple má zajímavou historii. Steve Jobs se pro pojmenování Apple rozhodl potom, co jednou navštívil jablečnou farmu, protože držel ovocnou dietu. Druhým důvodem pro toto jméno bylo, aby se v telefonním seznamu objevovalo abecedně před firmou Atari.

Mohlo by vás zajímat:  Vyhledávač Google nabízí zajímavosti pro zahnání nudy i praktické vychytávky

Mac dostal název podle oblíbené odrůdy jablek

To, na co čekáme, se událo v roce 1979. Tehdy začal zaměstnanec Applu Jef Raskin pracovat na novém projektu, který byl podobný jako Apple. V roce 2003 objasnil, jak vznikl název Macintosh. Jeho oblíbeným druhem jablek jsou McIntosh, a tak ho napadlo pojmenovat projekt podobně po něčem, co má opravdu rád. Do jména jeho oblíbené odrůdy jablek se rozhodl přidat písmeno „a“ z důvodu ochranné známky jablečné variety. A tak se zrodil Macintosh.

Mohlo by vás zajímat:  5 tipů, jak jednoduše zvýšit hlasitost každého iPhonu. Zvláštní vybavení není potřeba
Zdroj obrázku: Freepik

Macintosh se zkrátil na Mac kvůli jednoduchosti

O dva roky později, tedy v roce 1981, po něm převzal tento projekt Jobs, který chtěl opět provést změnu ve jméně a namísto Macintosh se měl jmenovat Bicycle. Tento návrh ale neprošel kvůli původním vývojářům, kterým se název Bicycle nezamlouval, a proto zůstalo u původního názvu. Prakticky od samotného začátku si zaměstnanci zkracovali tento projekt na Mac, jelikož to bylo jednodušší pro zapamatovatelnost. Přezdívka se uchytila a používá se až dodnes.

Mohlo by vás zajímat:  Dokonalý úklid bez práce: splňte si sen s robotickým vysavačem, jeho funkce vás nadchnou

A přesně takto jednoduše se dostal Macintosh ke své přezdívce. Od svých začátků udělal spoustu práce a dnes ho můžeme znát jako jednu z nejvyspělejších a nejkvalitnějších technologií ve svém odvětví.

Zdroj: https://applescoop.org/story/how-the-macintosh-got-its-name