Nákupy přes internet se mohou nepříjemně prodražit. Naletět podvodníkovi je stále snazší

Online nakupování během pandemie covidu-19 prudce vzrostlo. S tím také narostl počet zaslaných podvodných e-mailů ohledně stavu internetové objednávky. Tento problém přetrvává i v dnešní době, kdy podvodníci zkoušejí vylákat z lidí peníze nebo je chtějí přimět k instalaci malwaru. Pojďme se podívat, jaké metody útočníci používají.

Falešné poštovní aplikace a přílohy

Poštovní služby rády používají aplikace pro sledování stavu zásilky. Můžete do nich zadat čísla zásilek a sledovat tak jejich stav. Jejich používání je velice pohodlné pro každého uživatele, a proto se často stávají terčem phishingových SMS zpráv. V SMS zprávě je uvedeno, že společnost vydala novou verzi své aplikace a poskytne odkaz pro stažení. Samozřejmě se vůbec nejedná o oficiální aplikaci.

Mohlo by vás zajímat:  Otisk prstu má být nejlepším zabezpečením chytrého telefonu. Realita je přesně opačná

Buďte obezřetní i ohledně příloh e-mailů. Podvodníci se snaží napodobit důvěryhodně originální e-maily, až je to skutečně k nerozeznání. Jako vodítko poslouží to, že se vás bude snažit podvodník navést na odkaz, který přiloží v e-mailu. Většinou se jedná o potvrzení přihlašovacích údajů, díky kterým získá vaše přihlašovací údaje.

Zdroj obrázku: Freepik

Falešné webové stránky

Útočníci spoléhají v tomto případě na naši nepozornost. Většinou když jsme pod nátlakem nebo spěcháme, jsme ochotní přehlížet detaily a o to právě jde. Podvodníci mají totiž v oblibě vytvářet stránky, které dokonale napodobují originální a působí věrohodně. Poté stačí nalákat lidi k registraci, díky ktreré získají důležité osobní informace pro krádež peněz.

Mohlo by vás zajímat:  Teplotu procesoru pohlídá několik osvědčených aplikací

Jak se chránit

Na pozoru byste měli být tehdy, když se podvodníci snaží vydávat za vaši poštovní službu. Když obdržíte korespondenci, nezapomeňte si dávat pozor na jakékoli varovné signály. Poštovní služba by vás určitě neměla kontaktovat za účelem dvojité kontroly dodacích údajů a ani kvůli stažení přílohy. Ve střehu buďte i tehdy, když vám dojde e-mail ohledně objednaného zboží, aniž byste jej sami objednávali.

Zdroj: https://nordvpn.com/blog/how-to-shop-safely-online/