Plug-in hybridy se oproti běžným elektromobilům nabíjejí výrazně pomaleji

Existují různé typy elektromotorů s různým výkonem, které se používají v mild hybridních, hybridních a plug-in hybridních vozidlech. Plug-in hybridy mají obzvláště výkonné motory a relativně velké baterie. S takovým vozem je možné ujet i několik desítek kilometrů pouze na elektřinu, což může být přínosné zejména z ekonomického hlediska. Nicméně u plug-in hybridů ne vždy všechno funguje tak ideálně, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Domácí nabíjení a veřejné nabíjecí stanice

Domácí nabíjení je preferovanou metodou pro tyto plug-in hybridy a předpokládá se, že se bude provádět ideálně přes noc nebo během delšího pobytu vozidla u domu. Stejně tak je možné nabíjet plug-in hybridy na nabíjecích stanicích v zaměstnání, pokud jsou dostupné.

Mohlo by vás zajímat:  Úsporný styl jízdy automobilem má několik zásad

Veřejné nabíjecí stanice poskytují další možnost nabíjení plug-in hybridů. Tyto stanice mají různé nabíjecí výkony, přičemž minimálním standardem je 50 kW pro stejnosměrný proud (DC) a 22 kW pro střídavý proud (AC). V praxi se výkony mohou mírně lišit, ale je důležité, aby vozidlo podporovalo daný nabíjecí výkon. Pokud architektura vozidla není připravena na vyšší nabíjecí výkony, vozidlo se bude nabíjet pouze rychlostí, kterou zvládne. To může představovat problém pro majitele plug-in hybridů.

Mohlo by vás zajímat:  Nejočekávanější vůz Tesla posouvá všechny hranice. Cybertruck láká na bezkonkurenční výkon a úžasný dojezd
Zdroj obrázku: Freepik

Pomalé nabíjení

Plug-in hybridy obvykle nepodporují rychlé nabíjení a nelze je připojit k rychlým nabíjecím konektorům na veřejných stanicích. Je nutné se spoléhat pouze na nabíjení rychlostí 22 kW AC. I při této rychlosti nelze očekávat optimální nabíjecí výkon. Zatímco moderní elektromobily dokážou během jedné hodiny získat energii pro přibližně 60 km jízdy, plug-in hybridy získají pouze přibližně 25 km dojezdu za stejnou dobu. To znamená, že během běžného nákupu nelze plug-in hybridní vozidlo optimálně dobít. Pro získání několika desítek kilometrů by bylo potřeba nakupovat alespoň 2 hodiny. V té době by moderní elektromobil na nabíjecím konektoru DC dokázal získat energii pro stovky kilometrů jízdy. Některé nabíjecí stanice navíc nabízejí nabíjení zcela zdarma.

Zdroj: https://www.carmax.com/articles/phev-hybrid-ev-difference