Za spuštěnou klimatizaci v autě může policie udělit pokutu

Zákony a pravidla silničního provozu jsou nezbytným nástrojem pro udržování bezpečnosti na cestách. Některá pravidla se však mohou zdát překvapivá, či dokonce nesmyslná. Jedním z takových příkladů je zákaz zbytečně nastartovaného auta s běžící klimatizací. Možná jste o tom ještě neslyšeli, ale v České republice existuje ustanovení, které řidiče varuje před postihy za toto chování. Podíváme se blíže na to, proč byste si měli dávat pozor na zbytečně nastartované auto a jaké následky to může mít.

Zákony o zbytečně nastartovaném autě

Zákon v České republice pokrývá i situace, kdy máme zbytečně nastartované auto. Pokud jedeme a používáme klimatizaci, nejsme v rozporu se zákonem a nedopouštíme se žádného přestupku. Ale vzniká problém, když nastartujeme auto, zapneme klimatizaci a chceme počkat před jízdou, než se auto vychladí. Je jasné, že v rozpáleném voze je nepříjemné cestovat, ale zákon je v tomto případě jasný – takové jednání může být pokutováno.

Mohlo by vás zajímat:  Konec olovnatému benzinu. Zakázal se také v Alžírsku
Zdroj obrázku: Freepik

Zákaz obtěžování okolí a postihy

Je běžné, že si před jízdou chceme nechat vyhřáté auto vychladit pomocí klimatizace. Bohužel zákon nám nedovoluje nastartovat auto a zapnout klimatizaci, aniž bychom se pohnuli z místa. Je totiž stanoveno, že řidič nesmí obtěžovat okolí nadměrným hlukem nebo znečišťováním. A podle všeho se do této kategorie řadí i nastartované vozidlo, které stojí na místě. Je tedy důležité dávat si na to pozor, abychom neporušili platné předpisy.

Možné pokuty

I když policie má samozřejmě důležitější věci na práci než kontrolovat parkující auta a jejich motory, v Česku se občas najde někdo, kdo se rozhodne podat stížnost. V takovém případě musí policie zasáhnout. Pokud vás přistihne se zbytečně nastartovaným motorem a zapnutou klimatizací, můžete dostat pokutu až ve výši dvou tisíc korun. Pokud si tedy nechcete dělat starosti s potenciální pokutou, měli byste motor a klimatizaci zapínat pouze tehdy, když se chystáte vyjet. Budete však muset vydržet prvních pár minut v horkém prostředí, než se auto zchladí.

Zdroj: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-361