Placení je v dnešní době velice jednoduché. Nemusíte platit v hotovosti, ale postačí vám říci, že si přejete platit bezkontaktně nebo kartou a můžete použít ji samotnou nebo chytrý telefon či hodinky. Pro platbu kartou stačí tuto kartu přiložit k zařízení a po zaznění tónu máte hotovo. Jak ve skutečnosti fungují tyto bezkontaktní karty?
Jak fungují bezkontaktní karty
Bezkontaktní karty fungují na bázi Near Filed Communication (NFC) k provedení transakce, což je podmnožina Radio Frequency Identification (RFID). V porovnání s RFID funguje NFC na menší vzdálenost v rozmezí deseti centimetrů, zatímco technologie RFID dokáže přenášet data až na 100 metrů. Skrz krátký signál jsou uživatelé nuceni kliknout na terminál Point of Sale (POS), aby mohli provést transakci. Jak klepnutí zprostředkovává platbu?
POS terminál vysílá elektromagnetické vlny zachycené bezkontaktní kartou. Tato karta využívá energii k napájení čipu Europay, Mastarecard a Visa. Čip vygeneruje kryptografický token platný pro jednu transakci, poté následuje ověření, popřípadě potvrzení.
Bezpečnost karet
Bezkontaktní platby umožnují uživatelům provádět transakce rychle, protože oproti tradičním transakcím nevyžadují PIN, což může vyvolávat salvu otázek. Podle zprávy Visa z roku 2019 se snížilo používání EMV v USA s kartami až o 40 %. Čipová technologie EMV pohání bezkontaktní platby. Má krátký dosah, nízký transakční limit a bezpečnostní mechanismus. Žádná technologie není spolehlivá, i když je technologie NFC bezdrátová, lze data z bezkontaktních karet skimovat a provádět útoky typu man-in-the-middle.
Bezkontaktní karty využívají NFC, což uživatelům usnadňuje provádět transakce s nízkou hodnotou kliknutím na terminály obchodníků. Nejen že tato metoda výrazně zkracuje čas k dokončení převodu, ale také nabízí lepší zabezpečení.
Zdroj: https://www.nerdwallet.com/article/small-business/what-is-a-paycard