Ulehli jste do postele, chystáte se ke spánku, ale mobilní telefon máte vedle sebe, nebo dokonce pod polštářem? Naše telefony jsou neustále ve střehu a jsou připraveny přijímat hovory, SMS, e-maily a další zprávy aplikací a upozornění. Jak geniální a skvělé se to může na první pohled zdát, ale vše je trochu jinak, pokud se na to podíváte z oblasti zdraví. Možná už ani nevíte, kdy přesně se stalo používání mobilního telefonu před spaním každodenním rituálem. Samotná přítomnost telefonu má přitom negativní dopad na spánek a zdraví mozku.
Ovlivňuje mobilní telefon spánek?
Použití mobilního telefonu těsně před spánkem má vliv na jeho kvalitu. Například doomscrolling vás může rozptýlit a udržet vzhůru, stimulovat mozek a oddálit tak REM spánek. Mozek začne v tu chvíli pracovat na vyšší otáčky, protože si čtete zprávy s katastrofickými nebo negativními texty.
Celkově nejde tak moc o použití telefonu, jako spíš o typ činnosti. Pasivní použití, jako je poslech hudby nebo sledování nerušivého televizního pořadu, nemá takový vliv na spánek jako již zmíněný doomscrolling, projíždění sociálních sítí či samotné textování.
Jak ovlivňuje telefon spánek?
Technologie pokročily neskutečně dopředu, což platí i o chytrých telefonech, se kterými můžeme provádět neuvěřitelné věci, o jakých se nám ještě nedávno ani nesnilo. Bohužel se jejich používání leckdy mění na zbytečné a negativní, což může ovlivnit naše zdraví. Jaké tři body tedy ovlivňují spánek?
- Mysl neustále pracuje.
- Modré světlo napodobuje denní světlo.
- Obsah vyvolává intenzivní emoce.
Když už se chystáte do postele a zhasínáte světlo, určitě byste měli zapomenout na mobilní telefon, i krátká kontrola může vyvolat myšlenkové pochody nebo emoce a oddálit tak usnutí. Vystavení modrému světlu může mít za následek narušení cirkadiánního rytmu. Do postele by se mělo chodit v klidu. V opačném případě můžete zaznamenat potíže s usínáním a oddálení REM spánku.
Existuje správná doba pro odložení telefonu před spánkem?
Neexistuje žádné pravidlo, kdy opravdu odložit telefon před spánkem. Obecně za dobré pravidlo je považováno odložit telefon jednu nebo dvě hodiny před spánkem. Napomoci spánku může nastolení denní rutiny a vyhýbání se tak činnostem, které souvisí s negativními emocemi. Nemusíte nutně telefon odkládat do jiné místnosti, ale nastavte si alespoň režim „nerušit“ nebo noční režim.
Zdroj: https://www.sclhealth.org/blog/2019/09/why-it-is-time-to-ditch-the-phone-before-bed/