Život s cukrovkou je díky novým technologiím snazší. Pohlídají hladinu glukózy i přesnou dávku inzulínu

Cukrovka je zákeřnou chronickou nemocí, takže se musíte o sebe starat, abyste předešli různým vedlejším účinkům. Od pocitu vyčerpání a malátnosti až po daleko závažnější stavy. Doporučuje se držet různé diety, cvičit, brát léky a používat různé technologie, jež vám pomohou hlídat hladinu cukru v krvi, plánovat jídlo a dodávat inzulín. O jaké technologie se jedná?

Chytré inzulínové pero

Chytré inzulínové pero je zařízení vybavené malým počítačovým čipem a senzorem. Toto zařízení dokáže sledovat a monitorovat dávkování inzulínu a načasování injekcí. Díky této věcičce budete mít více pod kontrolou hladinu cukru v krvi a můžete tak předejít hypoglykémii nebo hyperglykémii. Některá pera fungují přes připojení Bluetooth, což vás může propojit s mobilní aplikací. Takové propojení vám dodává kontrolu nad cukrovkou a bude vás vždy sledovat a připomínat, kdy je čas na další dávku.

Mohlo by vás zajímat:  3D tiskárny posouvají hranice v oblasti zdravotnictví
Zdroj obrázku: Freepik

CGM

Systémy kontinuálního monitorování glykemie (CGM) jsou různá lékařská zařízení pro sledování hladiny glukózy. Tento senzor se skládá z malého senzoru vloženého pod kůží, většinou v břiše, a vysílače, který odesílá údaje o glukóze do mobilní aplikace nebo jiného zařízení. Tyto systémy vás mohou upozornit na výkyvy hladiny glukózy. Veškeré údaje a data získané těmito systémy vám ukážou různé progresy a trendy během užívání.

Chytrá inzulínová pumpa

Tato pumpa je zdravotnická pomůcka, která se nosí na těle, respektive na pasu či nadloktí. Pumpa obsahuje zásobník inzulínu a malý počítač, jenž se stará o dodání inzulínu pomocí malé hadičky do těla. Na trhu jsou k dispozici různá zařízení, která vám pomohou udržovat hladinu cukru v krvi stabilní mezi jídly během dne a noci. Toto zařízení může dodat také specifické množství inzulínu během jídla, aby se snížila hladina cukru v krvi po jídle.

Mohlo by vás zajímat:  Nošení přilby cyklisté podceňují. Patří přitom mezi hlavní bezpečnostní prvky

Co dále můžete ještě používat?

  • Digitální plánování jídla,
  • mobilní aplikace,
  • nositelné fitness trackery.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/type-2-diabetes/best-devices-and-tech