V poslední době můžeme sledovat nárůst popularity používání 3D tiskáren. Jejich provoz ovšem není pro člověka příliš zdravý. Na základě studií se zjistilo, že výpary z 3D tiskáren představují riziko pro lidské zdraví. O jaká rizika se jedná a jak se před nimi bránit?
Během provozu 3D tiskárny se uvolňují částice plastu, kovu a dalších materiálů. Výpary se dělí na dvě kategorie (UFP a VOC). Ultra jemné částice (UFP) jsou malé a mohou způsobit zánět v oblasti očí a nosu, pokud se uživatel dostatečně nechrání. Těkavé organické sloučeniny (VOC) zahrnují širokou škálu sloučenin emitovaných z určitých pevných látek a kapalin. Některé z nich nejsou škodlivé a mohou i vonět, ale jiné mají negativní dopad na naše zdraví. Tyto výpary mohou způsobit dýchací potíže, dráždit oči, zvýšit riziko podráždění pokožky a další problémy.
Rizika vdechování výparů
Vdechování výparů může způsobit následující potíže:
- alergické reakce,
- dermální expozice,
- dýchací problémy.
A co vás čeká, pokud jste dlouhodobě vystaveni výparům? Výpary vám mohou poškodit buňky. Některé typy termoplastů používané v procesu 3D tisku obsahují karcinogenní látky, které mohou potencionálně způsobit rakovinu.
Jak se chránit
Když už znáte rizika a co mohou způsobit, je důležité se vhodně chránit. Zajistěte správné větrání, aby se minimalizovalo hromadění výparů, stačí otevřít okna či použít ventilátor. Během provozu užívejte respirátor. Zaměřte svou pozornost i na materiál, který chcete tisknout, nahraďte ABS materiál za jiný, jelikož produkuje mnoho toxických výparů. Nezapomínejte na pravidelnou údržbu a čištění. Můžete postavit kryt kolem 3D tiskárny, abyste izolovali výpary od okolí.
Sledujte a upravujte teplotu, abyste snížili množství výparů, které vlákno produkuje. Používejte ochranné pomůcky, jako jsou brýle, rukavice a respirátor.
Myslete na své zdraví
3D tiskárna je výborný pomocník pro výrobu různých materiálů, ale zároveň škodí našemu zdraví, a právě proto je nutné dodržovat výše zmíněné rady. Při dlouhodobém vystavení těmto výparům byste měli navštívit lékaře, aby vás zkontroloval.
Zdroj: https://int-enviroguard.com/blog/the-hazards-of-3d-printing-and-the-necessary-ppe-for-protection/