Otrava oxidem uhelnatým si ročně vyžádá tisíce životů. Detektor na jeho přítomnost upozorní

Každoročně v naší zemi zemře kolem tisíce osob vlivem oxidu uhelnatého. Často je označován za tichého zabijáka. Proč zrovna takový název? Může za to absence detekce tohoto nebezpečného plynu. Nevidíme ho ani ho neucítíme a jeho nástup je rychlý a může způsobit smrt. Jedinou ochranou je tak pořízení detektoru oxidu uhelnatého a pravidelná revize spotřebičů.

Tento plyn vzniká nedokonalým spalováním zemního plynu nebo jiných paliv (uhlí nebo dřeva). Pokud nemá oheň dostatečný přísun kyslíku, začne vznikat tento nebezpečný plyn. Hlavním problémem je jeho detekce, což může vést nenápadně otravě. K nejčastějším otravám dochází průtokovým ohřívačem vody (karmou) nebo plynovým kotlem. Tyto otravy bývají často v zimním období, kdy se nedostatečným odvětráváním a špatně hořícím dřevem produkuje oxid uhelnatý.

Mohlo by vás zajímat:  Okolo 5G sítě se rozšířilo mnoho mýtů. Není nebezpečná pro zdraví ani planetu

Rozumná investice

Důležitou investicí a včasným indikátorem při výskytu většího množství plynu je detektor. V případě překročení této hranice vás upozorní zvukový signál ještě předtím, než by se objevila otrava. Ta při vysoké koncentraci probíhá velmi rychle. Typickými příznaky jsou:

  • bolesti hlavy,
  • malátnost,
  • únava,
  • porucha vidění,
  • žaludeční nevolnost.
Zdroj obrázku: Freepik

Určitě by tento detektor neměl chybět v domácnostech, které jsou vybaveny karmou, plynovým kotlem a ohřívačem, plynovou troubou a sporákem, kotlem, kamny.

Kam detektor umístit?

Stejně jako u většiny zařízení je potřeba sledovat návod k instalaci. Nicméně detektor by se měl nacházet v místnosti, kde může dojít k tvorbě oxidu uhelnatého (karma nebo plynový kotel), další přístroj nainstalujte klidně v ložnici. Oxid uhelnatý je stejně těžký jako vzduch a rovnoměrně se rozptyluje po místnosti. Samotný přístroj by měl být umístěný výše než přímo nad spotřebičem, aby nespouštěl pravidelně poplach.

Mohlo by vás zajímat:  Modré světlo vyzařované z telefonů a jiných obrazovek snižuje kvalitu spánku

Na internetu je k dispozici mnoho typů detektorů. Pořádně si prostudujte, který se vám vyplatí. Nezapomínejte také na pravidelné revize.

Zdroj: https://www.tdi.texas.gov/tips/how-to-avoid-carbon-monoxide-poisoning-at-home.html