Nový lék na COVID-19 už se vyvíjí

Vědci pracují nejen na vakcínách proti COVID-19, pravdou ale je, že je to jejich největší priorita. Vyrábějí také léky, které zmírní příznaky jiných onemocnění, hlavně těch vážných. Objevil se dokonce jeden horký kandidát, který by měl ochránit nejen před COVID-19, ale také jinými virovými onemocněními.

Výzkumníci mají radost, nový lék by mohl fungovat

Vědci přiznali, že možná našli lék, který bude fungovat nejen proti koronaviru, ale také proti dalším virům na bázi RNA. 4′-FIU je non-molnupiravirový lék, který můžete mít doma ihned po jeho schválení. Působí jako mutagen. Může se tak jednat o doprovodný lék, jak řekl uznávaný profesor. Bude testovaný proti různým formám SARS-CoV-2.

Studie navíc ukázaly, že přípravek blokuje replikaci SARS-CoV-2 u fretek. Lék byl účinný také u myší, u kterých se zjistilo, že funguje v plicích. Tento lék by měl být v současnosti dostupný právě proti koronaviru. Přínos pro lékařské účely by měl být podle odborníků velmi vysoký. Studie prokázala, že tento lék bude dostupný brzy, je ale nutné zajistit ještě některé testy.

Mohlo by vás zajímat:  Modré světlo není jenom špatné. Ve správnou dobu dokáže člověku dokonce prospět

Proti covidu bojuje celý svět

Pandemie koronaviru pořad neustupuje. Bohužel, v některých zemích je situace velmi vážná, proto je nasnadě, že se lékaři a vědci snaží vytvořit lék, který by ji konečně ukončil. Molnupiravir je lék, který byl původně vyvinutý na Emory University a léčit měl chřipku. Nakonec došlo k tomu, že ji převzala jiná společnost.

V Polsku by měl být dostupný v polovině prosince, obdobné to bude také v dalších zemích světa. Přípravek ale nebude distribuovaný do lékáren, bude podávat pouze skupině pacientů, kteří budu vybráni. Není tak jisté, jestli se pak skutečně dostane trh, protože se může stát, že na konec nebude účinný natolik, jak si vědci myslí. Nyní jsme ale vděční za každou naději, která by mohla smrtící epidemii ukončit.

Zdroj: https://www.bbc.com/news/health-59163899, https://www.nature.com/articles/d41586-021-03074-5, https://www.pfizer.com/news/press-release/press-release-detail/pfizers-novel-covid-19-oral-antiviral-treatment-candidate