Nový standard Qi2 zlepšuje bezdrátové nabíjení

Bezdrátové nabíjení je pohodlné, i když by se nemělo používat příliš často. Do ledna 2023 figuroval jako hlavní standard Qi1. Od ledna letošního roku nastoupil nový standard Qi2 vyvinutý organizací Wireless Power Consortium. Samotné nabíjení je možná v některých případech pohodlnější, ale rozhodně se nevyrovná rychlosti kabelového připojení.

Princip bezdrátového nabíjení

Bezdrátové nabíjení funguje na principu elektromagnetické indukce. Všechny tyto bezdrátové nabíječky a kompatibilní telefony jsou vybaveny cívkou z měděného drátku. Přidáním elektrického proudu do těchto cívek se vytvoří magnetické pole. Pokud jsou tyto dvě měděné cívky umístěny vedle sebe, tak se snadno přenáší proud z jedné cívky na druhou a díky tomu můžete bezdrátově nabíjet zařízení.

Mohlo by vás zajímat:  Přechod na Windows 11 stále není pro uživatele příliš atraktivní

Rychlost bezdrátového nabíjení závisí na vzdálenosti cívek mezi sebou. Čím dále od sebe jsou, tím pomaleji nabíjení probíhá. Qi2 standard přidal magnet, aby pomohl udržet telefon v optimální poloze s co nejrychlejším nabíjením. Možná jste slyšeli o MagSafe. Qi2 je téměř identický, jelikož napodobil způsob nabíjení. Oproti MagSafe se jedná o nový standard, který bude jistě obsahovat více funkcí. Krom toho je tento standard k dispozici i pro Android telefony, což o MagSafe neplatí.

Zdroj obrázku: Freepik

Výhody Qi2

Představení nového standardu s sebou přináší spoustu výhod. Mezi ně patří zejména:

  • vyšší rychlost nabíjení: 15 W,
  • méně tepla: při nerovnoměrném posazení cívek vznikají tepelné ztráty, které se projeví zvýšenou teplotou,
  • podpora vyšších standardů,
  • nové příslušenství.
Mohlo by vás zajímat:  Google pracuje na nových herních Chromeboocích. Hráči se můžou těšit na pořádný výkon

S příchodem Qi2 můžeme sledovat první krůčky k lepšímu. I když zatím neproběhl pokrok v rychlosti nabíjení, nabízí nižší úroveň tepla a širokou škálu příslušenství. Nahrazení kabelových nabíječek není zatím na pořadu dne, vše je otázkou budoucnosti. Každopádně se neočekává, že by současná situace směřovala k tomu, aby lidé vyměnili kabelové nabíječky za bezdrátové.

Zdroj: https://www.makeuseof.com/what-is-qi2-wireless-charging/